اخبار

۸۰ درصد مرزهای تجاری بازگشایی شده است

۸۰ درصد مرزهای تجاری بازگشایی شده استبه گزارش خبرنگار مهر، حسین مدرس خیابانی پیش از ظهر پنج شنبه در جریان بازدید از یک واحد صنعتی در استان البرز، اظهار کرد: در مجموعه وزارت صمت چند مورد مهم در سال جهش تولید مدنظر بوده است که از جمله این موارد تأمین مواد اولیه کارخانه‌ها و واحدهای صنعتی است.
وی با اشاره به مشکلات واحدهای های صنعتی در زمینه تأمین مواد اولیه به دلیل مسائل ارزی، گفت: وزارت صمت برای تأمین این مواد به عنوان یکی از مهمترین مأموریت‌ها کار کرده است، بهره گیری از ارز حاصل از صادرات و تعامل با بانک مرکزی در این مورد برای تأمین مواد اولیه دنبال می‌شود.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص مبحث صادرات گفت: مسیر صادرات برای واحدهای تولیدی باز شده است؛ از طرفی به دلیل اختلافات ارزی و همچنین اهمیت موضوع ارزی آوری بحث تأمین مواد اولیه صادرات از اهمیت بالایی دارد.
مدرس خیابانی تاکید کرد: امسال بر روی ۴۱ میلیارد دلار ما هدف گذاری صادرات داریم و در این مورد تمرکز خوبی روی کشورهای همسایه داریم.
وی با بیان اینکه بعد از گذشت چندماه از شیوع کرونا، حدود یکماه است که مجدد ۸۰ درصد مرزهای تجاری بازگشایی شده و تجارت به حالت قبل بازگشته است، بیان کرد: اکنون در حال جبران آن شکاف عمیق و عقب افتادگی که در امر صادرات تا دو ماه اول سال تحت تأثیر شیوع کرونا ایجاد شده بود، هستیم.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اهمیت تقویت تولید داخل، عنوان کرد: بخشی از تولید از لحاظ مواد اولیه و ماشین آلات و تجهیرات صنعتی اکنون وابسته به واردات است، تلاش وزارت صمت این است که از توان تولید داخل و ساخت ایران در راستای ارز بری تولید و کاهش وابستگی به خارج صورت گیرد.
مدرس خیابانی افزود: جلسات مختلفی با نهادهایی مانند صنایع دفاعی که در حوزه صنایع نظامی و دفاعی کارهای زیادی انجام داده اتد، نشست‌ها و جلساتی داشته ایم.
وی با اشاره به اینکه برای ساخت داخل بخش صنعت برابر رقم ۳.۲ میلیارد دلار هدف گذاری شده است، بیان کرد: این مهم شامل ساخت تجهیزات در بخش‌های مختلف از جمله خودرو، صنایع غذایی، فولاد، لوازم خانگی و صنایع ماشین سازی و غیره است.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد: در کل تأمین مواد اولیه، توجه ویژه به موضوع صادرات و ساخت داخل و تکیه بر توان داخلی برای توسعه تولید در کشورمان از اهداف مهم است.
مدرس خیابانی گفت: در همین سه ماه اخیر علیرغم محدودیت‌هایی که وجود داشته است در تولید ارقام مختلف از جمله تایر خورو حدود ۲۷ درصد افزایش تولید داشته ایم و یا در تولید لوازم خانگی در بازه زمانی مذکور افزایش تولید ۵۰ تا ۶۰ درصدی حاصل شده است.
وی گفت: در بسیاری از زمینه‌های دیگر مانند صنایع پتروشیمی و مواد شیمیایی علیرغم مواردی مانند محدودیت‌های ارزی شاهد افزایش رقم تولید بوده ایم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا