اخبار

۳۱ درصد زندانیان آذربایجان‌شرقی مجرمان موادمخدر هستند

۳۱ درصد زندانیان آذربایجان‌شرقی مجرمان موادمخدر هستندمحمد یاری روز سه شنبه در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، افزود: طبق آخرین آمار موجود، هم اکنون تعداد ۲ هزار و ۱۲۲ نفر مرتبط با مواد مخدر در زندان های آذربایجان شرقی به سر می برند که از این تعداد یکهزار و ۱۲۳ نفر را محکومان و بقیه را متهمان این نوع جرایم شامل می شود.
وی مجموع زندانیان آذربایجان شرقی را ۶ هزار و ۷۲۲ نفر اعلام و اضافه کرد: از این تعداد افزون بر ۴ هزار نفر در زندان مرکزی شهر تبریز جای گرفته اند که با توجه به کمبود فضای فیزیکی و نیز محل این مرکز، به نوعی اداره کل زندان های استان را با مشکلات عدیده مواجه کرده است.
یاری از کاهش ۱۵ درصدی ورودی زندان های آذربایجان شرقی در ۳ ماهه اول سال جاری خبر داد و اظهار داشت: در همین مدت حدود ۲ کیلوگرم انواع کشفیات مواد مخدر در زندان های استان ثبت شده است که ۸۰ درصد آن مربوط به مبادی ورودی زندان ها و از طریق پرتاب به داخل زندان ها بوده است.
به گفته وی ۲۰ درصد کشفیات مواد مخدر در زندان های استان نیز در داخل این مجموعه ها صورت گرفته است.
یاری با اشاره به اقدامات تامینی و درمانی اداره کل زندان های آذربایجان شرقی در حوزه مواد مخدر، گفت: در این رابطه دو نوع درمان شامل ام ام تی و ان آ در داخل زندان ها انجام می شود که تاکنون یکهزار و ۲۰۰ نفر از زندانیان مواد مخدر به وسیله درمان نوع اول و متادول درمانی شده اند و ۷۲۰ نفر نیز از طریق قرص های زیرزبانی در حال درمان هستند.
وی ارایه خدمات مشاوره ای به زندانیان مواد مخدر و خانواده های آنها را از دیگر برنامه های اداره زندان های آذربایجان شرقی برای مجرمان مواد مخدر برشمرد و یادآور شد: در این خصوص نیز تاکنون ۷ هزار و ۲۰۰ نفر از خدمات مشاوره ای بهره مند شده اند.
مدیرکل زندان های آذربایجان شرقی با بیان اینکه اداره زندان های استان بسیار سخت و در شرایط اقتصادی کنونی دشوارتر شده است، تصریح کرد: در صورتی که این مشکلات در سریع ترین زمان ممکن رفع نشود، آینده اداره این مجموعه ها با بحران جدی مواجه خواهد شد.
یاری، تناسب نداشتن جمعیت کیفری با فضاهای فیزیکی زندان ها، کمبود نیروی انسانی در حوزه های حفاظتی، خالی بودن بسیاری از پست های سازمانی، کمبود و در پاره ای موارد نبود دوربین های حفاظتی و مداربسته، نبود دستگاه ها و تجهیزات امنیتی و درمانی و نبود خودروهای مخصوص زندان‌بر را از جمله مشکلات و چالش های زندان های آذربایجان شرقی اعلام کرد که نیازمند رفع سریع و فوری هستند.
وی گفت: اداره کل زندان های آذربایجان شرقی در زمینه کمبود نیروی انسانی با چنان مشکلات بزرگی روبروست که بندهایی با جمعیت کیفری ۶۰۰ نفر را با یک نفر در طول شبانه روز و ۲۴ ساعت حراست می کنیم.
یاری مشکلات مالی زندان های آذربایجان شرقی را بسیار وسیع خواند و افزود: در این زمینه به حدی دچار مشکل هستیم که حتی توانایی خرید اسلحه و مهمات را نیز نداریم و دولت به این منظور اوراقی واگذار کرده است که سررسید آنها برای سال ۱۴۰۱ است.
وی اضافه کرد: همین مشکلات مالی باعث شده است ساخت سوله برای کمپ شهرستان مرند که در حال حاضر تعداد ۴۰۰ زندانی در آن نگهداری می شود سال ها به درازا بکشد و در این زمینه به شدت نیازمند حمایت و پشتیبانی استانداری و نمایندگان مجلس شورای اسلامی هستیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا