اخبار

۳۰ هزار نفر در شهرک گلخانه‌ای مغان مشغول به کار می‌شوند

۳۰ هزار نفر در شهرک گلخانه‌ای مغان مشغول به کار می‌شوندعلی‌اشرف منصوری سه شنبه‌ شب در حاشیه آغاز عملیات اجرایی گلخانه هوشمند و نسل جدید ۵۰ هکتاری در پارس آباد مغان در مصاحبه با ایرنا گفت: طرح احداث گلخانه‌های بزرگ و مجتمع‌های سرپوشیده کشاورزی اواخر سال ۹۷ در استان اردبیل آغاز شده و یکی از طرح‌های موفق کشوری است.
وی بیان کرد: در دو سال گذشته هشت شهرک جدید گلخانه‌ای با مجموع ۲ هزار و ۸۵۰ هکتار مساحت در سطح استان اردبیل طراحی و عملیات مطالعه و واگذاری آن نیز آغاز شده است.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های گلخانه ای کشاورزی کشور با اشاره به تامین همه زیر ساخت‌های مورد نیاز تولید گلخانه‌ای از قبیل آب، برق و گاز و راه دسترسی و نیز آغاز عملیات ساخت سازه توسط سرمایه‌گذاران در این شهرک اظهار کرد: در کمتر از ۱۸ ماه گذشته کار بزرگی در امر احداث گلخانه در استان اردبیل انجام شده است.
وی افزود: تاکنون ۷۰۰ هکتار از اراضی این شهرک‌ها در استان اردبیل به بخش خصوصی واگذار شده که ۳۰۰ هکتار آن در حال ساخت سازه است.
منصوری با اشاره به احداث و بهره‌برداری ۷۹ هکتار گلخانه در استان اردبیل طی سال گذشته گفت: اثرات احداث این مجموعه‌های گلخانه در ایجاد اشتغال و افزایش تولیدات کشاورزی مشخص خواهد شد.
وی افزایش ۶۰۰ هزار تا یک میلیون تنی میزان محصولات کشاورزی استان اردبیل را از جمله آثار مثبت احداث شهرک‌های گلخانه‌ای در این استان ذکر کرد و گفت: نمود بارز جهش تولید را در تولیدات گلخانه‌ای منطقه مغان به شکل ملموس می‌توان دید.
مدیر عامل شرکت شهرک های گلخانه ای کشاورزی کشور همچنین مجموع سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده برای تکمیل مجتمع‌ها و شهرک‌های گلخانه‌ای استان اردبیل را بالغ بر ۶۵ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: این میزان سرمایه‌گذاری چندین برابر بودجه عمرانی این استان است.
وی رفع بیکاری، رونق اقتصادی، افزایش بهره‌وری مصرف آب کشاورزی و رشد قابل ملاحظه بهره‌وری خاک و منابع تولید کشاورزی را از جمله آثار توسعه شهرک‌های گلخانه‌ای در استان اردبیل ذکر کرد.
منصوری همچنین بیان کرد: علاوه بر این، با ایجاد زنجیره ارزش و با بهره‌گیری از آب و هوای معتدل و خاک مرغوب منطقه، سرمایه موجود استان به شکل منطقی استفاده شده و با کاهش مصرف انرژی و مزیت صادراتی، رونق عملی در اقتصاد کلان کشور نیز رقم خواهد خورد.
وی تامین کامل زیرساخت‌ها از جمله آب و برق و گاز را نیاز ضروری شهرک‌های گلخانه‌ای استان اردبیل اعلام کرد و گفت: سرمایه‌گذاران فعال‌تر از بخش دولتی کار کرده‌اند به طوری که هم اکنون برخی از واحدهای گلخانه‌ای استان معطل تامین این زیرساخت‌هاست.
مدیر عامل شرکت شهرک های گلخانه ای کشاورزی کشور اصلاح فرایند طولانی اداری برای احداث گلخانه و نیز اعطای آسان‌‍تر تسهیلات بانکی را از ضرورت‌های مورد نیاز برای توسعه کشت گلخانه‌ای در استان اردبیل ذکر کرد.
به گزارش ایرنا، بزرگترین شهرک گلخانه‌ای کشور به مساحت ۱۶۰۰ هکتار هم اکنون در منطقه مغان در شمال استان اردبیل در حال احداث است و امروز عملیات اجرایی یک مجتمع بزرگ ۵۰ هکتاری در این شهرک با حضور وزیر جهاد کشاورزی و مدیران این وزارتخانه آغاز شد.
کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی به همراه مدیران بخش‌های مختلف کشاورزی، امروز در جریان سفر ۲ روزه به استان اردبیل از شهرک گلخانه‌ای ۱۶۰۰ هکتاری مغان و طرح آبیاری پایاب سدخداآفرین در منطقه مغان بازدید کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا