اخبار

۱۵ مجتمع آبرسانی روستایی در استان اردبیل ایجاد می‌شود

۱۵ مجتمع آبرسانی روستایی در استان اردبیل ایجاد می‌شودنقی رستمی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: شرکت آب و فاضلاب استان سه مشکل کمبود آب در مناطق روستایی از جمله مشکل فرسودگی شبکه‌های آب شرب در مناطق دارای آب پایدار ، کمبود آب پایدار در مناطق و روستاهای دارای شبکه آبرسانی نو و همچنین هر ۲ مشکل بصورت همزمان در برخی از روستاها مواجه است.
وی اظهارداشت: تا زمانی که منابع آبی پایدار و مطمئن برای تامین آب شرب موردنیاز و مصرفی روستاهای دارای شبکه آبرسانی جدید پیدا نشده این مشکلات برطرف نخواهد شد.
رستمی بیان‌کرد: مشکل کمبود آب شرب در روستاهای خلخال همچون روستای طویستان در بخش خورش‌رستم ناشی از مشکل تامین منابع پایدار آب بوده و در حالی که این روستا دارای شبکه آبرسانی شرب مناسب است ولی از مشکل تامین آب پایدار رنج می‌برد.
او از اهداف مهم شرکت آب و فاضلاب استان اربیل برای تامین آب شرب پایدار روستاهای کم‌آب را احداث مجتمع‌های آبرسانی دانست و گفت: ۱۵ پروژه مجتمع آبرسانی از جمله سه مجتمع آبرسانی برندق ،قزل‌اوزن و بفراجرد در شهرستان خلخال در حال اجرا بوده و با بهره‌برداری از آنها بخش مهمی از مشکلات برطرف می‌شود.
وی با بیان اینکه اعتبارات احداث مجتمع‌های آبرسانی روستای از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تامین و هزینه می‌شود، گفت: هیچ گونه محدودیتی در جذب این اعتبارت نبوده و با معرفی منابع آبی پایدار در شهرستان‌های استان و تخصیص آب از سوی شرکت آب منطقه‌ای استان ، شرکت آب و فاضلاب برای راه‌اندازی مجمتع‌های جدید و کمبود در مناطق روستایی همه شهرستان‌ها از جمله خلخال اعلام آمادگی می‌کند.
وی گفت: کمبود آب در روستاهای استان اردبیل معمولا به صورت فصلی بوده و زمانی که برداشت آب کشاورزی از منابع آبی مشترک شرب و کشاورزی از جمله آب چشمه‌ها در فصول زراعی و گرم به اوج می‌رسد و همچنین مناطق روستایی با انبوه میهمان و گردشگران مواجه هستند این مشکل چندین برابر می‌شود.
وی با اشاره به مشکل تامین هزینه‌های نگهداری شبکه‌های آب روستایی پس از اجرای پروژه و همچنین نیاز به ترمیم و بازسازی شبکه‌های آب شرب در سال‌های گذشته که عمر مفید خود را از دست داده و فرسوده هستند، اظهارداشت‌: بدلیل پایین بودن مصرف آب در روستاهای استان بویژه شهرستان‌های خلخال و کوثر به دلیل استفاده از سایر منابع آبی در دسترس، درآمد حاصل از فروش آب منبع درآمدی مطمئنی برای تامین هزینه‌های جاری این شرکت نیست.
رستمی با بیان اینکه میزان هدر رفت آب روستایی استان اردبیل در حال حاضر ۳۵.۵ درصد است ، گفت: بر اساس برنامه اعلام شده از سوی شرکت آب و فاضلاب میزان هدر رفت آب روستایی باید سالانه ۱.۵ درصد با اجرای پروژه‌های اصلاح شبکه‌های آبرسانی روستایی کاهش یابد که این کار نیازمند تامین اعتبار مورد نیاز از محل اعتبارات استانی است.
وی با اشاره به مشکل کمبود آب در بیشتر روستاهای واقع در منطقه نیمه‌گرمسیری بخش خورش‌رستم خلخال اظهارداشت: اجرای طرح مجتمع آبرسانی در منطقه چشمه پرآب روستای لرد از توابع بخش شاهرود خلخال در دستور کار این شرکت  است.
وی گفت: در صورت تامین ۱۰۰ لیتر آب از این چشمه توسط شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل شرکت آب و فاضلاب استان نسبت به  احداث این مجتمع و تامین آب ۳۳ روستای کم‌آب بخش خورش‌رستم و بخشی از شهر هشجین اقدام خواهد کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا