اخبار

کاهش ۱۲ درجه‌ای دما و رگبار باران در آذربایجان‌شرقی

کاهش ۱۲ درجه‌ای دما و رگبار باران در آذربایجان‌شرقیمحمد امیدفر، روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: نقشه های پیش یابی هواشناسی نشان می دهد وزش باد همه نواحی استان و رگبار باران و غرش آذرخش نواحی شمالی و شرقی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
وی با بیان اینکه این سامانه از بعد از ظهر و شب پنجشنبه شروع و تا اواخر روز دوشنبه هفته آینده ادامه می یابد، اظهار داشت: وزش باد گاهی تا شدید و گرد و خاک در سطح استان دور از انتظار نیست.
رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: احتمال سقوط اشیاء، تابلوهای تبلیغاتی و شکستن شاخه های درختان، احتمال آتش سوزی جنگل ها و مراتع دور از انتظار نبوده و به مردم توصیه می شود از تردد در حاشیه ساختمان های نیمه کاره، درختان بلند و حضور در ارتفاعات اجتناب کنند.
امیدفر، ادامه داد: با توجه به رگبار باران در برخی نواحی احتمال آبگرفتگی معابر عمومی، بالا آمدن آب رودخانه ها، سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها فصلی وجود دارد بنابراین مردم از اتراق در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها خودداری شود.
وی یادآوری کرد: در زمان کنونی ( ۱۳ و ۲۰ دقیقه) جلفا با ۳۴ و بندرشرفخانه با ۶ درجه سانتی گراد گرمترین و خنک ترین شهرهای استان بوده و دمای کنونی تبریز ۳۲ درجه سانتی گراد است.
آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا