اخبار

پوشش بیش از ۹۰ درصدی طرح پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر در آذربایجان‌غربی

پوشش بیش از ۹۰ درصدی طرح پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر در آذربایجان‌غربینوریه دلیلی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان حدود یک میلیون و ۱۷۰ هزار نفر را در آذربایجان غربی شامل می شد.
وی اضافه کرد: با توجه به اجرای موفقیت آمیز و نتایج مطلوب برنامه ویژه بررسی بیماری های غیرواگیر در ایران که در چهار شهرستان کشور به ویژه نقده در آذربایجان غربی انجام شد، ادغام برنامه پیشگیری از بیماری های غیر واگیر در نظام مراقبت های بهداشتی اولیه درسطح کشور از جمله دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ارومیه در دستور کار قرارگرفت.
رییس گروه پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی ادامه داد: این طرح از ابتدای سال ۱۳۹۶همزمان در مناطق شهری و روستایی تحت پوشش دانشگاه به مرحله اجرا درآمد و با تلاش نیروهای بخش بهداشت دانشگاه تا پایان سال  گذشته بیش از ۹۰ درصد جامعه هدف از نظر عوامل خطر بیماری های غیر واگیر ارزیابی شد.
وی بیان کرد: انجام آزمایش‌های رایگان قند و چربی خون از جمله طرح های اجرایی در این راستا بود که به طور کامل به اجرا درآمد.
دلیلی گفت: حدود ۳۰۰ هزار نفر از جامعه هدف نیز بیش از یک خدمت را در این زمینه دریافت کرده اند که نشانگر پیگیری و ارزیابی مجدد افراد در معرض خطر است.
وی افزود: امیدواریم با همراهی مردم، روند مقابله با شیوع بیماری های غیرواگیر در استان با اجرای طرح های پیشگیرانه و بررسی کامل عوامل خطر با موفقیت بیشتر تداوم یابد.
چهار بیماری دیابت، فشارخون بالا، سرطان و بیماری‌های مزمن تنفسی به همراه چهار عامل خطر کم تحرکی، تغذیه ناسالم، استعمال دخانیات و مصرف الکل، مهم‌ترین علل مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر هستند که احتمال مرگ ناشی از بیماری‌های غیر واگیر را افزایش می‌دهند.
سازمان جهانی بهداشت کنترل این بیماری‌ها و عوامل زمینه‌ساز آن‌ها را به عنوان هدف اصلی برای کاهش ۲۵ درصد مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر تا سال ۲۰۲۵ میلادی تعیین کرده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا