اخبار

همه برنامه‌های شورای فرهنگ عمومی باید حول محور قرآن باشد

همه برنامه‌های شورای فرهنگ عمومی باید حول محور قرآن باشدهدایت الله جمالی پور روز پنجشنبه در یکصد و نهمین نشست شورای فرهنگ عمومی استان قزوین افزود: قرآن یک دستورالعمل برای زندگی ماست که متاسفانه کمتر به آن توجه کرده ایم و امروز همه نسبت به آن بدهکاری زیادی داریم.
استاندار قزوین خاطرنشان کرد: همه مشکلات،گرفتاری ها و مصیبت های ما ناشی از کم توجهی به قرآن و دستورات آن است.
وی از شورای فرهنگ عمومی به عنوان یک ظرفیت قابل توجه برای تقویت و توسعه فرهنگ قرآنی در جامعه یاد کرد و گفت: تاکنون به خوبی از این ظرفیت بهره مند نشده ایم.
جمالی پور گفت: اگر به توصیه ها و دستورات قرآن به خوبی عمل می کردیم شاهد بداخلاقی و ظلم نسبت به یکدیگر نبودیم.
استاندار قزوین با بیان اینکه ما از قرآن فقط کتابش را داریم اما اصل آنرا رها کرده ایم،افزود: اگر خواهان یک زندگی سالم و سعادتمندانه هستیم باید به ریسمان قرآن چنگ بزنیم.
وی با بیان اینکه حتی غربی ها که دارای گذشته ای همچون توحش، غارت و کشتار و استعمار بوده اند بخشی از رهنمودهای قرآن را مورد توجه قرار داده و آثار خوب آنرا دیده اند،افزود: باید قرآن را محور و اساس همه کارهای خود قرار دهیم.
استاندار قزوین در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر اینکه باید در خصوص کاستی هایمان در خصوص پیشبرد فرهنگ قرآن آسیب شناسی کنیم،افزود: امروز بسیاری از والدین از فرستادن فرزندان خود به مدرسه به دلیل ناهنجاری های موجود واهمه دارند و باید دید که چرا در این وضعیت قرار داریم که بدون شک کم توجهی به قران و دستوران آن عامل اصلی در پیشامد این وضعیت است.
وی با بیان اینکه بخشی از گرانی ها نیز امروز ناشی از بی توجهی به فرهنگ قرآنی و ظلم نسبت به هم نوعان است،افزود: بدون شک اگر افراد فاصله خود را با قرآن کم کنند آثار و نتایج آنرا در زندگی فردی و اجتماع خواهند دید که یکی از مهم ترین آنها کاهش بداخلاقی هایی از این دست است.
استاندار قزوین با بیان اینکه دعواهای سیاسی نیز نشانه دوری از فرهنگ قرانی است و باید از آن پرهیز کنیم،اظهار داشت: توجه به فرهنگ قرانی انسجام و وحدت و همدلی میان مسلمین را افزایش می دهد.
نماینده عالی دولت در استان قزوین در ادامه خواستار تقویت کانون های قرانی شد و گفت: اگرچه توسعه فرهنگ قرانی و ترویج آن چندان به پول نیاز ندارد و می توان در هر جا به ویژه منازل این مهم مورد توجه قرار داد، با این حال برای تقویت انگیزه فعالان قرآنی استان هماهنگ می شود تا به میزان پنج میلیارد ریال تسهیلات چهار درصدی به تلاشگران این حوزه ارایه شود و شهرداری نیز علاوه بر آن باید نیمی از میزان کمک کند.
جمالی پور در ادامه بر ایجاد وحدت رویه و انسجام در برنامه های فرهنگی استان قزوین اشاره کرد و افزود: موازی کاری و تداخل در برنامه های فرهنگی یک آفت و معضل است که خروجی مناسبی را در پی ندارد و باید راهکار و تدبیری برای آن بیاندیشیم.
استاندار قزوین با تاکید بر پیشبرد برنامه های فرهنگی به شکل منسجم و نگرش به آنها به شکل یک ماموریت دستگاهی، اظهار داشت: ما بیشتر از این که برنامه گرا و ماموریت گرا باشیم، سلیقه گرا هستیم و باید این مشکل را برای یکبار حل کنیم.
جمالی پور در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اهمیت بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که از سوی مقام معظم رهبری به مناسبت گذر از چهل سالگی انقلاب و ورود به چهله دوم آن صادر شده است،گفت: هر دستگاهی باید ۱۰ ماموریت پیرامون پیشبرد اهداف این بیانیه برای خود تعریف و آنرا پیش ببرد.
وی در ادامه با اشاره به قرارگیری در دهه کرامت و در پیش بودن میلاد با سعادت ثامن الحجج امام رضا (ع) خواستار فضا سازی شهری از سوی شهرداری ها به این مناسبت و تولید برنامه هایی در این خصوص از سوی صداوسیما و رسانه ها شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا