اخبار

منابع طبیعی و بسیج سازندگی آذربایجان شرقی تفاهم‌نامه صیانت از جنگل‌ها امضا کردند

منابع طبیعی و بسیج سازندگی آذربایجان شرقی تفاهم‌نامه صیانت از جنگل‌ها امضا کردندمدیرکل منابع طبیعی آذربایجان شرقی روز شنبه در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بسیج سازندگی با منابع طبیعی در راستای حفاظت و صیانت از جنگل های ارسباران اظهار کرد: با توجه به تجربه تلخ آتش سوزی جنگل های خداآفرین در سال گذشته، توسط مسولان استانی تدبیری اندیشیده شد تا از هدر رفت سرمایه ملی جلوگیری شود.
رحیم مهردادی افزود: موضوع تجهیزات و پیش آگاهی حریق که جزو دغدغه مسوولان استان بود، پیرو مکاتبات با ریاست جمهوری استفاده از ظرفیت استان ها با همکاری بسیج سازندگی، مدیریت بحران و منابع طبیعی به همه استان ها واگذار شد و بر این اساس تفاهم نامه ای با موضوع «دیده بان حریق» بین بسیج سازندگی و منابع طبیعی امضا شد.
وی در تشریح این طرح گفت: با استفاده از ظرفیت نیروهای جهادی و بومی بسیج در ۲۸۰ هزار هکتار از جنگل های استان واقع در ۶ شهرستان، موضوع دیده بانی گشت حریق، گزارش به موقع حریق، ساماندهی نیروهای بومی به منظور اطفا حریق، تهیه و توزیع بروشور اجرا می شود.
مدیرکل منابع طبیعی آذربایجان شرقی ادامه داد: با توجه به نبود مقدمات اساسنامه، با حضور کارشناسان ۲ سازمان مقدمات طرح و چگونگی اجرای ان تدوین شد و پیش نویس آن برای اجرای کشوری به ریاست جمهوری نیز ارسال شد.
صیانت از جنگل ها وظیفه همگانی است
رییس قرارگاه بسیج سازندگی آذربایجان شرقی نیز در این جلسه حفاظت از منابع طبیعی را وظیفه همگانی دانست که نیاز کار جمعی است و افزود: هر جا بحرانی باشد، نیروهای مردمی بسیج اولین گروهی است که حضور می یابند.
سرهنگ اسکندری اظهار کرد: جنگل ها ثروت عظیم ملی هستند که صیانت از آن باید دغدغه همگانی باشد و همه برای مراقبت از جنگل ها باید پای کار بیایند.
وی وظیفه ذاتی بسیج را خدمت به کشور و مردم توصیف کرد و گفت: بسیج در همه حوادث و بحران ها حضور دارد و چون در مواقع سیل و زلزله بسیج جزو اولین گروه های امدادی در منطقه است مردم حضورشان را پررنگ می بینند در حالی که در بیشتر زمینه ها از جمله راه روستایی، آبرسانی به روستا و مسکن محرومان، نیروهای بسیج سازندگی باخلوص و گمنامی تلاش می کنند.
سرهنگ اسکندری با اشاره به عقد تفاهم نامه همکاری صیانت از جنگل ها اظهار کرد: امیدوارم این امر نقطه عطفی برای کل کشور باشد تا از ظرفیت بسیج و نیروهای مردمی برای صیانت از منابع طبیعی و جنگل ها استفاده شود.
محیط زیست همراه منابع طبیعی باشد
مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان شرقی نیز با تاکید بر اینکه محیط زیست باید بیشتر همراه و هماهنگ با منابع طبیعی باشد، اظهار کرد: با توجه به حادثه تلخ آتش سوزی جنگل های ارسباران در سال گذشته، اواخر اسفند سال گذشته با حضور کلیه دستگاه ها  کمیته صیانت از جنگل های استان تشکیل شد و تصمیمات خوبی هم گرفته شد.
محمدباقر هنربر   با بیان اینکه بسیج در تمامی حوادث مانند سیل، زلزله و آتش سوزی حضور پررنگی دارد، افزود: باتوجه به بارش های مناسب و ایجاد پوشش گیاهی مناسب احتمال آتش سوزی زیاد است و وظیفه ما صیانت از جنگل ها است.
وی با بیان اینکه در مدیریت حوادث مشکلی نداریم و همه دستگاه ها پای کار هستند، خاطرنشان کرد: با پیگیری های زیاد مشکل بالگرد به هنگام آتش سوزی حل شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا