اخبار

عزای بعد از بوق کاروان‌های عروسی

عزای بعد از بوق کاروان‌های عروسیبه گزارش ایرنا، هفته ای که می رفت روز جمعه آن از حالت قرمز و هشدار خارج شود، صدای کر کننده بوق، سوت و فریاد کاروان های عروسی، بار دیگر زنگ خطر وضعیت قرمز را به صدا درآورد که البته صدای آن هار تا پنج روز آینده درمی آید و عروسی هایی که به عزا تبدیل می شود.   
دیروز و پنجشنبه گذشته ازدحام مقابل دفترخانه های ثبت احوال تبریز و بی خیالی مردم، حال افرادی را که پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند، اما آرامش آنها با این مراسم ها و سورهای عروسی به هم می ریزد و بد و بدتر می شود؛ با این حال هنوز برخورد جدی از طرف مسوولان با مخلان سلامت صورت نگرفته و به آرزو بدل شده است.  
چه مراسم های عروسی که بعد از آن عروس و داماد و خویشاوندان نزدیک آنها مبتلا یا در بیمارستان بستری نشده اند و تاوان بی توجهی خود را داده اند، به طوری که عروسی خود را به عزا مبدل کرده اند.  

به گفته یک شهروند تبریزی، یکی از مجالس عروسی که در این شهر برگزار شد، از ۱۵۰ شرکت کننده در عروسی ۱۲۰ نفر به کرونا مبتلا شدند و در شهرهای دیگر نیز موارد مشابه دیگری تکرار شده طوری که برگزاری محافل و مجالس عروسی و همین طور عزاداری موجب افزایش شیوع کرونا و تبدیل وضعیت شهر از سفید و زرد به قرمز شده استیکی از مجالس عروسی که در این شهر برگزار شد از ۱۵۰ شرکت کننده در عروسی ۱۲۰ نفر به کرونا مبتلا شدند و در شهرهای دیگر نیز موارد مشابه دیگری تکرار شده طوری که برگزاری محافل و مجالس عروسی و همین طور عزاداری موجب افزایش شیوع کرونا و تبدیل وضعیت شهر از سفید و زرد به قرمز شده است.  
یکی دیگر از شهروندان به خبرنگار ایرنا گفت: برای خاکسپاری مادر زنم شرکت کردم، اما در دیگر مجالس ترحیم و تسلیت فامیل که اتفاقا هم در غربت برگزار شد، شرکت نکردم و از دیگران نیز خواهش کردم تا مراتب تسلیت خود را از طریق تلفن و ارتباط تصویری از طریق شبکه های مجازی انجام دهند، با این وجود چون همسرم برخلاف رضایت قلبی خود میزبان فامیل هایی که برای تسلی خاطر معزا حضور می یافت، مبتلا به کرونا شد و از طریق وی بقیه خانواده که اتفاقا پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده بودند، نیز گرفتار این بیماری شدند.   
یکی از شرکت کنندگان در مراسم عروسی نیز در خصوص علت حضور خود در چنین مراسم هایی گفت: وقتی مراسمی برگزار می شود و از فامیل و آشنایان دعوت به عمل می آید، رو در بایستی موجب می شود تا برای تقدیم هدیه و عرض تبریک در این نوع مراسم ها حضور یابیم.  
محمد دادزاده ادامه داد: بهتر است مسوولان تدبیری بیندیشند، چون مردم رعایت نمی کنند یا اطلاعی از بحران کرونا ندارند یا به رغم اطلاع امیدوارند با رعایت پروتکل های بهداشتی در این مراسم ها مبتلا نشوند.  
۶۱ درصد مردم تبریز و کمتر از این مقدار سایر شهرستان های آذربایجان شرقی پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه ۶۱ درصد مردم تبریز و کمتر از این مقدار سایر شهرستان های استان پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند، گفت: برخی مواقع تا ۴۰ درصد موارد نمونه برداری کرونا در آذربایجان شرقی در هفته جاری مثبت شده و ابتلا به این ویروس سیر صعودی دارد و در حال افزایش است که بیشتر مبتلایان حاصل حضور در میهمانی ها و مکان های پرازدحام است.  
عباسعلی درستی با بیان اینکه علت افزایش شیوع بیماری در آذربایجان شرقی را رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی و افزایش مراسم های عروسی و عزاداری است، اظهار کرد: روزانه یکهزار نمونه برداری در استان انجام می شود که موارد مثبت آن از فروردین ماه بیشتر است.   
وی ادامه داد: روزها و هفته های اخیر ابتلا به کرونا در آذربایجان شرقی در حالت هشدار یا قرمز قرار داشته و شیوع بیماری مرتب در حال افزایش است.  
درستی بیشترین مکان های ابتلا به کرونا را در آذربایجان شرقی مراسم های ترحیم، عروسی، دورهمی ها اعلام کرد و افزود: بانک ها، دفاتر پیشخوان و پلیس به اضافه ۱۰ و مطب های پزشکان دیگر مکان هایی هستند که بیشترین عامل بیماری هستند گرچه به پروتکل های بهداشتی هم عمل می شودمراسم های عروسی، ترحیم، دورهمی ها، بانک، دفاتر پیشخوان و پلیس به اضافه ۱۰ و مطب های پزشکان دیگر مکان هایی هستند که بیشترین عامل بیماری هستند گرچه به پروتکل های بهداشتی هم عمل می شود.  
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز با هشدار به مردم اظهار کرد: افزایش ابتلا به بیماری نشان می دهد که ویروس نه فقط ضعیف نشده بلکه اگر پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنیم ویروس ما را غافلگیر می کند.   
محمدحسین صومی رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز پیش از این با هشدار به مردم اعلام کرده بود که ۹۰ درصد مبتلایان به کرونای آذربایجان شرقی در مراسم های عروسی و مکان پرازدحام به این بیماری دچار شده اند.  

شهرستانی با وضعیت سفید در آذربایجان شرقی نداریم و وضع همه شهرستان‌ها زرد و بیشتر قرمز است
معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه مردم باید به توصیه های بهداشتی توجه کنند و خود و خانواده خود را گرفتار نسازند، اعلام کرد: برای پیشگیری از کرونا استفاده از ماسک از ۱۵ تا ۳۱ تیر ماه در شهرهایی با وضعیت قرمز و نارنجی استان و در جاهای پرتجمع و پرازدحام ضروری شده است.
علیار راستگو افزود: در حال حاضر شهرستانی با وضعیت سفید در استان نداریم و وضع همه شهرستان‌های استان زرد و بیشتر قرمز است.وی تاکید کرد: همه کارکنان ادارات و مراجعان موظف به استفاده از ماسک هستند و مسئولان هم باید به هنگام مصاحبه از ماسک استفاده کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا