اخبار

طرح فاخر پتروشیمی میاندوآب با دستور رییس‌جمهوری به بهره‌برداری رسید

طرح فاخر پتروشیمی میاندوآب با دستور رییس‌جمهوری به بهره‌برداری رسیددر آیین بهره‌برداری از مجتمع پتروشیمی میاندوآب “محمدمهدی شهریاری” استاندار آذربایجان‌غربی، نماینده مردم میاندوآب در مجلس شورای اسلامی، مدیران شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت باختر، امام جمعه و فرماندار میاندوآب و جمعی از مسوولان اجرایی این شهرستان نیز حضور داشتند.
این مجتمع همزمان با ۲ طرح مهم نفتی دیگر شامل احداث خط لوله “گوره به جاسک” ‌و خط تولید “نرمال هگزان” توسط رییس جمهوری به بهره‌برداری رسید. 
مدیرعامل مجتمع پتروشیمی میاندوآب در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: عملیات احداث این مجتمع در سال ۱۳۹۲ به عنوان یکی از طرح‌های ملی دولت شروع شد و تاکنون برای اجرای آن معادل ۴۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی و هشت هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری ریالی صورت گرفته است.
احد مهدوی افزود: این مجتمع با ظرفیت تولید سالانه ۱۴۰ هزار تن پلی‌اتیلن سنگین به خط اتیلن غرب کشور متصل شده و با بهره‌برداری از آن برای نزدیک به ۴۰۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد شده است.
وی اضافه کرد: پتروشیمی میاندوآب به عنوان یکی از طرح‌های ملی دولت در منطقه کلنگ‌زنی و زمین مورد نیاز برای اجرای طرح در زمینی به مساحت ۲۲ هکتار تامین و دیوارکشی شد.
وی بیان کرد: طرح پتروشیمی میاندوآب ظرفیت اسمی تولید ۱۷۵ هزار تن پلی‌اتیلن در سال را دارد و خوراک این واحد از طریق خط لوله اتیلن غرب به مقدار تخصیص یافته ۱۴۰ هزار تن در سال تامین خواهد شد.
پتروشیمی میاندوآب در انتهای قطعه ۱۰ از خط لوله اتیلن غرب قرار دارد و طول تقریبی این قطعه که از سقز با لوله ۱۲ اینچ کشیده شده ۸۸ کیلومتر است.
مجتمع پتروشیمی میاندوآب در قالب طرح ساخت خط انتقال اتیلن از عسلویه به غرب کشور به طول هزار و ‎ ۶۶۰ کیلومتر ساخته شده و سالانه حدود ۱۴۰ هزار تن اتیلن به عنوان مواد اولیه از عسلویه به این مجتمع تزریق می شود.
۶ واحد پتروشیمی دیگر نیز در مسیر این خط انتقال در مناطقی چون خرم‌آباد، کرمانشاه، مهاباد، همدان، ایلام و سنندج نیز ساخته شده است که اتیلن موردنیاز همه این واحدها از طریق این خط لوله تامین می‌شود.
مجتمع پتروشیمی میاندوآب بزرگ در مسیر جاده میاندوآب – سرچم قرار دارد.
میاندوآب با بیش از ۲۷۷ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است و سومین شهرستان پرجمعیت این استان پس از ارومیه و خوی به شمار می‌رود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا