اخبار

طرح‌ گردشگری قلعه جوشون به قلعه بابک نیازمند بسته سرمایه گذاری است

طرح‌ گردشگری قلعه جوشون به قلعه بابک نیازمند بسته سرمایه گذاری استاحمد حمزه زاده روز چهارشنبه در آئین رونمایی از این طرح افزود: با توجه به اینکه طرح مسیر طبیعی قلعه جوشون به قلعه بابک پروژه ای گسترده است نیازمند مشارکت بخش دولتی و خصوصی است.
وی گفت: در حال حاضر زیرساخت های اولیه مانند کف سازی این مسیر در دستور کار این اداره کل قرار گرفته و در آینده ای نزدیک بسته های سرمایه گذاری توسط مشاور طرح بصورت فراخوان برای جلب مشارکت بخش خصوصی ارائه خواهد شد.
حمزه راده با اشاره به اینکه در تمام برنامه ریزی های کلان استان و کشور توسعه گردشگری و صنایع دستی در دستور کار قرار گرفته است، اظهار کرد: در سند تدبیر و توسعه آذربایجان شرقی یکی از مهم ترین محورها طرح گردشگری است که این موضوع نشانگر این است که در سیاست گذاری های کلان استانی و ملی حوزه میراث فرهنگی جایگاه ویژه خود را یافته و به مطالبه مهم مردم و دولت تبدیل شده است.
وی به ظرفیت های غنی شهرستان ورزقان اشاره کرد و گفت: ورزقان در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری بسیار غنی است بطوریکه با ۲۵۰ اثر ثبت ملی، ظرفیت های غنی طبیعی و صنایع دستی از جمله شهرستان های ویژه آذربایجان شرقی به شمار می آید.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی مهم ترین اهداف این اداره کل  را پایداری محیطی منطقه با کمترین دخل و تصرف در طبیعت عنوان کرد و گفت: بر این اساس پیش از انجام هرگونه اقدامات، مطالعات علمی در خصوص نحوه اجرا با در نظر گرفتن اصول زیست محیطی انجام خواهد شد.
وی با اشاره به انجام مطالعات علمی و تخصصی در خصوص مسیر طبیعت گردی قلعه تاریخی جوشون به قلعه تاریخی بابک و رونمایی از این طرح، گفت: پیرو مطالعات انجام شده برای اجرای این مسیر طبیعی، تمام جوانب ایمنی طبیعی، بومی و محلی در نظر گرفته شده و بر اساس ظرفیت های منطقه اقامتگاه های بومگردی و توقفگاه های طبیعی با کمترین دخل و تصرف در این مسیر طبیعی برنامه ریزی شده است.
حمزه زاده در ادامه به اتمام ۹۰ درصدی مطالعات طرح مسیرگشایی اسپیران به مشک‌عنبر اشاره کرد و اجرای این مسیر را اقدامی موثر در تثبیت جایگاه گردشگری طبیعی ورزقان به عنوان مقصد اصلی سفر دانست.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی ادامه داد: در خصوص پروژه های مرمتی آثار تاریخی ورزقان از فرمانداری این شهرستان خواستاریم تا در واگذاری نگهداری بخشی از آثار تاریخی به دهیاری ها، زمینه لازم را برای تسهیل روند نگهداری آثار تاریخی فراهم کند.
وی در خصوص سایر طرح های مرمتی این شهرستان گفت: با توجه به اینکه تعدد آثار تاریخی در ورزقان بسیار است، لذا سایر پروژه های مرمتی که در این شهرستان وجود دارد با نظارت معاونت میراث فرهنگی استان و تامین اعتبار به ترتیب اولویت انجام خواهد شد.
حمزه زاده در ادامه به لزوم تسریع روند مرمت و تبدیل خانه امیر ارشد ورزقان به اقامتگاه تاکید کرد و اظهار کرد: مرمت و بازسازی در راستای تبدیل به اقامتگاه و واگذاری نگهداری آن به دهیاری در اسرع وقت انجام خواهد شد و لازم است تا برای تجهیز و بهره‌برداری نیز توسط بخش خصوصی اقدامات لازم انجام پذیرد.
وی با اشاره به اینکه شهرستان ورزقان دارای آثار ارزشمندی در حوزه سنگ نگاره ها است، گفت: با توجه به تعدد سنگ نگاره های ادوار مختلف تاریخی در این شهرستان، ایجاد موزه سنگ نگاره ها در محیط خارجی خانه امیر ارشد نیز در دستور کار قرار گرفته و اقدامات و مکاتبات لازم جهت انتقال آثار به مجاورت این ساختمان تاریخی انجام شده است و با دستور ویژه دادستان محترم آثار برای حفاظت بیشتر به این مکان منتقل خواهد شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی در از فرماندار این شهرستان خواست تا از اعتبار توازن ملی برای ثبت روستاهای تاریخی ورزقان اقدامات لازم انجام شود و همچنین بنیاد مسکن نیز در صورت تعریف طرح هادی روستایی در روستاهای تاریخی هرگونه اقدام اجرایی را تحت نظارت بخشداری و میراث فرهنگی انجام دهد تا زیبایی بصری روستاهای تاریخی حفظ شود.
به گزارش ایرنا، در پایان این جلسه از پروژه مطالعات طرح‌ گردشگری مسیر طبیعت‌گردی قلعه تاریخی جوشون به قلعه تاریخی بابک رونمایی شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا