اخبار

صادرات همدان ۳۰ میلیون و ۷۴ هزار دلار ارزآوری داشت

صادرات همدان ۳۰ میلیون و ۷۴ هزار دلار ارزآوری داشتحمیدرضا متین روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در سه ماهه نخست سال جاری صادرات در بخش پتروشیمی و مواد شیمیایی ۱۴ میلیون و ۷۵۳ هزار دلار بوده است که سهم ۴۹ درصد از صادرات استان را دارد.
وی خاطرنشان کرد: وازلین غیربهداشتی و بهداشتی با ۳۹۰ هزار دلار از اقلام مهم این بخش به کشورهای مختلف صادر شده است.
متین به سهم ۲۲ درصدی صنعت در سبد صادراتی استان اشاره کرد و افزود: صادرات این بخش ۶ میلیون و ۷۰۷ هزار دلار و وزن ۱۰۷ هزار و ۲۴۰ تن بوده که کلینگر خاکستری مهمترین این کالاها به شمار می رود.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان ادامه داد: موتور کولر آبی، شیرخشک صنعتی و سیمان سفید از دیگر اقلام عمده محصولات صادراتی صنعتی هستند.
متین افزود: صادرات در بخش معدن یک میلیون و  ۵۴۸ هزار دلار است که سهم ۵/۵ درصدی از میزان صادرات استان را به خود اختصاص داده است و فرو سیلیس با صادرات یک میلیون و ۵۴۴ هزار دلار سومین کالا عمده صادراتی استان محسوب می شود.

وی با بیان اینکه محصولات کشاورزی استان با صادرات هفت میلیون و ۶۵ هزار دلار سهم ۵/۲۳ درصدی در سبد صادراتی استان دارد گفت: این دسته شامل ۱۲ قلم محصول است که مهمترین آن کشمش تیزابی و انگوری است.
متین یادآوری کرد: واردات کالا از گمرک همدان نیز در این مدت چهار میلیون و ۲۹۰ هزار دلار به وزن ۹۸۴ تن بود که از این میزان ۳۴ درصد کالای مصرفی، ۴۲ درصد کالای واسطه ای و ۲۴ درصد مربوط به خطوط تولید است.
وی اظهار داشت: در مجموع ۵۸ قلم کالا در سه ماهه ابتدای سال جاری از گمرک استان همدان به  ۲۳ کشور جهان صادر شده است. 
تراز تجاری استان نیز با بیش از ۲۵ میلیون و ۷۸۴ هزار دلار مثبت اعلام شد و حجم مبادلات تجاری همدان در بهار امسال بیش از ۳۴ میلیون ۳۶۴ هزار دلار بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا