اخبار

سنجش مهارت نیروی کار مورد نیاز بازار به خانه صمت واگذار می شود

سنجش مهارت نیروی کار مورد نیاز بازار به خانه صمت واگذار می شودبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، علی اوسط هاشمی، رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری آموزشی با خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با تأکید بر ضرورت ایجاد تناسب بین نیاز بازارکار و آموزش گفت: با توجه به سرعت پیشرفت تکنولوژی در دنیای کنونی‌، نیازسنجی و فرصت سازی برای ایجاد اشتغال، بدون توجه به فضای مجازی میسر نیست.
وی با بیان این که پویایی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در گروی تقاضای بازار کار است که خانه صنعت، معدن و تجارت می‌تواند آن را شکل دهد، تاکید کرد: انتظار داریم این خانه پل ارتباطی بین مدیران، استادکاران، صاحبان صنایع و کارگران با سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور باشد.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور بیان کرد: پیش از این تقاضای نیروی انسانی در بازار کار ما موضوعیت نداشته است، بنابراین به مدرک روی آورده ایم، از این رو به تغییر معنای کار در نگاه جوانان نیازمندیم تا فقط به دنبال کار لوکس نباشند. باید به سوی گفتمان ملی مهارت حرکت کنیم و بر مدرک گرایی تکیه نکنیم.
علی اوسط هاشمی نقش خانه صنعت، معدن و تجارت کشور را در پُر کردن خلاء نیاز بازار کار و تأمین نیروی ماهر بسیار مهم خواند و گفت: اگر تقاضا برای نیروی کار باشد، استقرار در موضع مؤثر فراهم می‌شود و با نگاه درست به پیشرفت و توسعه، می‌توانیم در کشور جریان ساز باشیم.
وی خاطرنشان کرد: نیاز به نیروی کار ماهر در کنار سرمایه گذاری باید جدی گرفته شود زیرا ممکن است قابلیت و توانایی نیروی انسانی بسیار بالا باشد ولی سواد کافی نداشته باشد که با مهارت می‌تواند نقشی در بازار کار برای خود ایجاد کند.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: همان گونه که پیوست مهارت در کنار پروژه‌ها ضروری است در خانه صنعت و معدن نیز «پیوست نیروی انسانی ماهر» باید جدی گرفته شود و ارزش زایی اجتماعی برای نیروهای کار در خانه صنعت، معدن و تجارت بر مبنای کار باشد تا ارزش متکثر و متنوع در جامعه شکل گیرد.
هاشمی در ادامه گفت: به آموزش در محیط کار و برای نیروهای کار فعلی و آینده نیاز داریم تا درخشش کار و محصول خود را در جامعه نشان دهد و در کنار آن تقاضا برای کار باید متمرکز و ضابطه مند باشد، تا هیچ نیرویی بدون داشتن «گواهینامه مهارت» به بازار کار ورود نکند.
رئیس سازمان آموزش فنی – حرفه ای کشور تأکید کرد: بر این باوریم اگر توانمندی در خانه صنعت، معدن و تجارت ریشه بزند، به جامعه ماهر توانمند می رسیم، با همین هدف، تهیه استاندارد آموزشی و تأمین مربی و اعطای گواهینامه از سوی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و سنجش صلاحیت و آزمون به خانه صنعت، معدن و تجارت واگذار می‌شود.
وی افزود: آمادگی داریم مجوز لازم برای ایجاد مجتمع فنی را به خانه صنعت، معدن و تجارت اعطا کنیم تا بتوانند از این راه درآمدزایی کنند.
هاشمی از اهتمام جدی بر ایجاد مراکز جوار در کنار شهرک‌های صنعتی و معادن خبر داد و تأکید کرد: ایجاد نگاه ارزشمند به انسان در جامعه حلقه، وصل سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و خانه صنعت، معدن و تجارت است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا