اخبار

رهاسازی ۴۷ میلیون مترمکعب آب برای مصرف کشاورزی از سد مهاباد

رهاسازی ۴۷ میلیون مترمکعب آب برای مصرف کشاورزی از سد مهابادرضا جهین روز ‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: رهاسازی از سهمیه سالانه بخش کشاورزی این شهرستان از ابتدای ماه خرداد آغاز شده و هم اکنون با دبی ۰.۶ (شش دهم) متر مکعب ادامه دارد.
وی بیان کرد: سهمیه بخش کشاورزی در سال زراعی جاری ۹۰ میلیون متر مکعب در نظر گرفته شده که در چهار مرحله مختلف رها خواهد شد.
مدیر اداره امور آب مهاباد گفت: هم‌اکنون حجم آب پشت سد این شهر به ۱۳۸ میلیون مترمکعب رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۱ میلیون مترمکعب کمتر است.
جهین اضافه کرد: در حال حاضر تراز سد مهاباد به یک‌هزار و ۳۵۲ متر از سطح دریاهای آزاد رسیده که این مقدار نیز ۲ متر و ۲۹ سانتی‌متر کمتر از تراز سد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل است.
وی با بیان اینکه در سال آبی جاری ۳۴۸ میلی‌متر بارندگی در ایستگاه باران‌سنجی سد مهاباد ثبت شده، اضافه کرد: این در حالی است که طی سال گذشته در این مدت ۵۵۰ میلی متر بارندگی در این ایستگاه ثبت شده بود.
سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون متر مکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون متر مکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تأمین آب شرب شهر، بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می‌دهد.
مهاباد در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده و دارای بیش از ۸۰ هزار هکتار اراضی مستعد کشاورزی و باغی است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا