اخبار

دورهمی‌ همدانی‌ها ۱۷۴ نفر را به کرونا مبتلا کرد

دورهمی‌ همدانی‌ها ۱۷۴ نفر را به کرونا مبتلا کردرشید حیدری مقدم روز یکشنبه در ستاد استانی مقابله با کرونا بیان کرد: تنها یک فرد مبتلا به کرونا در همدان ۴۸ نفر را در یک مهمانی به بیماری کرونا مبتلا کرده‌ که این روند در تجمعات خانوادگی همچنان به چشم می‌خورد.
وی بیان کرد: هم اینک شماری از افراد غیربومی مبتلا به ویروس کرونا که ساکن کردستان و کرمانشاه در این استان ها پذیرش نشده و برای بستری و مداوا به همدان آمدند که با توجه به شرایط خاص در بیمارستان های این استان پذیرش می شوند.
 رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان  با بیان اینکه هم اینک به شدت به دستگاه اکسیژن ساز در بیمارستان شهید بهشتی و امام حسین ملایر (ع) نیاز داریم افزود: یکی از مهمترین نگرانی های علوم پزشکی تامین اکسیژن مورد نیاز بیماران است.
حیدری مقدم با بیان اینکه دستگاه اکسیژن ساز موجود کفاف بیماران بستری در بیمارستان ها را نمی دهد اظهار داشت: قیمت این دستگاه از ۱۱۰ میلیون به یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافته با این وجود یک دستگاه با ده ها واسطه خریداری شد و هم اینک در حال نصب در بیمارستان سینا است.
وی گفت: همدان همچنان در منطقه سبز از نظر ابتلا به کرونا قرار دارد و هم اینک به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۲۷۰ نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شدند که این آمار در همدان ۹۲ نفر است.
 رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: شاخص سرایت پذیری ویروس کرونا یعنی هر فرد آلوده چند فرد را می تواند بیمار کند از زیر یک به ۱.۱۵ رسیده که افزایش شاخص سرایت پذیری نگرانی جدی علوم پزشکی است.
حیدری مقدم اضافه کرد: نتایج غربالگری آزمایشگاهی مربوط به مراکز سرپایی دانشگاه علوم پزشکی همدان موید این است که از ۶ هزار و ۷۱۴ آزمایش در مراکز سرپایی یک هزار و ۹۵۶ مورد مثبت بوده یعنی ۲۳ درصد مراجعان به مراکز سرپایی تست کرونایشان مثبت بوده است.
وی گفت: از نظر تعداد آزمایش ها از ۴۰تا ۵۰ مورد به ۴۰۰ نمونه در روز رسیدیم و هم اینک استان همدان در وضعیت زرد قرار دارد و از نظر شهرستانی، همدان، ملایر، بهار و فامنین در وضعیت زرد، نهاوندو تویسرکان نارنجی و کبودراهنگ، رزن و اسدآباد در مرز سفید قرار دارند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان ادامه داد: یکی از مهمترین نگرانی ها عادی انگاری بیماری از سوی مردم بوده که این وضعیت نه تنها در همدان بلکه در کل کشور حاکم است هر چند شرایط کنونی همدان از نظر ابتلا به کرونا قابل کنترل است.
حیدری مقدم خواستار ممانعت از برگزاری مراسم در معابر و کوچه شد و گفت: این وضعیت هم اینک بیشتر در شهرستان ملایر به چشم می خورد.
رییس دانشکده علوم پزشکی اسدآباد نیز گفت: از ابتدای خرداد سال جاری شاهد پیک کرونا در مراکز ۱۶ ساعته این شهرستان بوده و تست ۳۲ درصد از مراجعان به این مرکز مثبت بوده است.
بهنام رضا مخصوصی افزود: با توجه به شرایط متمایل به سفیدی که برای اسدآباد اعلام شده بیم آن را داریم با توجه به وضعیت نامناسب شهرستان های همجوار کردستان و کرمانشاه و قرمز بودن وضعیت تمامی شهرستان های مجاور، شمار مبتلایان افزایش یابد.
وی اظهار داشت: در شرایط کنونی علاوه بر ۳۰ تخت بیمارستانی موجود، نقاهتگاه ها و بیمارستان حضرت امیرالمومنین (ع) برای بستری بیماران احتمالی آماده شدند تا در صورت افزایش همه گیری کرونا از آمادگی کافی برخوردار باشیم.
رییس دانشکده علوم پزشکی اسدآباد اظهار داشت: تاکنون ۱.۶ مبتلایان به کرونا در اسدآباد  جان باختند و ۸۹ درصد بهبود یافتند همچنین ۴۲ درصد از مبتلایان به ویروس کرونا بانوان خانه دار هستند.
مخصوصی ادامه داد: شمار کارکنان ادارات مبتلا به ویروس کرونا از سه به ۱۳ درصد رسیده که این آمار موید رعایت نکردن یا کم توجهی به فاصله گذاری هوشمند در ادارات است.
فرماندار همدان نیز گفت: به دنبال دستور استاندار همدان قرار گاه زیستی فعال شده همچنین به منظور پیشگیری از برگزاری مراسم عزا و ترحیم در مساجد این موضوع به هیات امنا مساجد و اوقاف ابلاغ شده است.
حسین افشاری افزود: تا حدود زیادی مساجد به پروتکل های ابلاغی از سوی معاونت بهداشتی توجه کرده اما هم اینک دغدغه ما رعایت نکردن اصول بهداشتی در روزها و برگزاری مراسم عروسی در این مناطق است.
وی احتمال افزایش ابتلا به کرونا در مطب پزشکان را از دیگر دغدغه ها بشمرد و اضافه کرد: در این باره به نظام پزشکی اخطار کتبی داده شده و دانشگاه علوم پزشکی مکلف به نظارت است.
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۲۲۲ هزار و ۶۶۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۴۴ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان باختگان
کرونا در کشور به ۱۰ هزار و ۵۰۸ نفر رسید.
سیما سادات لاری روز یکشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس بیان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز ( ۸ تیر ۱۳۹۹) و بر اساس
معیارهای قطعی تشخیصی، ۲  هزار و ۴۸۹ بیمار جدید در کشور شناسایی شد که هزار و ۴۰۶ مورد بستری شدند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا