اخبار

دهه کرامت فرصتی برای تقویت بزرگ‌منشی در جامعه است

دهه کرامت فرصتی برای تقویت بزرگ‌منشی در جامعه استحجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی آل هاشم روز شنبه با حضور در محل امام زاده سید ابراهیم تبریز، امام زاده ها را قرارگاه فرهنگی کشور دانست و اظهار کرد: دهه‌ کرامت که مصادف با آغاز ماه ذی القعده و از روز ولادت با سعادت حضرت فاطمه معصومه (س) تا روز ولادت امام هشتم (ع) است، را باید عزیز و محترم بداریم.
 وی با بیان این‌که کرامت به معنای تکریم و احترام است، افزود: پس از ذی القعده، ماه‌های حرام آغاز می‌شود که با توجه به این‌که حرام به معنای محترم شمردن است باید احترام را در طول این چهار ماه حرام، هرچه بیشتر حفظ کنیم.
امام جمعه تبریز ادامه داد: دهه کرامت، فرصت مناسبی  برای تشریح سیره ائمه معصومین فراهم می‌کند و باعث ایجاد پیوند و ارتباط مستحکمی بین جوانان و نوجوانان با قرآن و ائمه معصوم (ع) می‌شود.
حجت الاسلام آل هاشم گفت: این دهه پربرکت، فرصتی برای تبیین فرهنگ قرآنی و درک معارف اهل بیت (ع) است؛ در این طول این روزها باید به دنبال افزایش محبت مردم نسبت به اهل بیت (ع) باشیم تا محبت دوست داران اهل بیت در بین مردم بیشتر شود.
وی با تاکید بر این‌که دهه کرامت، ریشه اعتقادی و فرهنگی در بین مردم دارد، اظهار کرد: این دهه، فرصت خوبی برای تبیین و ترویج معارف دینی است تا از طریق علاقه قلبی شیعیان و به خصوص ایرانیان نسبت به امام رضا (ع) و ترویج و نهادینه کردن ارزش‌های موجود، سنت و سیره این بزرگان را جزو اهداف و اولویت‌های خود قرار دهیم.
امام جمعه تبریز با بیان این‌که دهه کرامت، فرصتی را برای حوزه فرهنگی و دینی فراهم می‌کند، گفت: دستگاه‌های اجرایی باید از این فرصت به خوبی استفاده کنند و در راستای تقویت پیوند بین نسل‌ها و تقویت بزرگی و بزرگ منشی در جامعه اقدام کنند.
وی با اشاره به اهمیت تکریم جایگاه زن در دنیای کنونی، یادآور شد: دنیای به اصطلاح توسعه یافته غرب از زنان به عنوان ابزار استفاده کرده و موجب تنزل مقام آن‌ها می‌شود از این رو باید در این دهه، به مقام زن توجه بیشتری شود.
امام جمعه تبریز افزود: با توجه به لزوم افزایش بصیرت دینی و دوری از ناپاکی‌ها در جامعه اسلامی، این دهه، فرصت مناسبی برای افزایش تقوا و بصیرت دینی است.
حجت الاسلام آل هاشم گفت: دهه کرامت، فرصتی مناسبی برای بررسی بیشتر مبانی اعتقادی و اخلاقی است تا با شخصیت‌های اهل بیت (ع) هرچه بیشتر آشنا شویم؛ خوشبختانه وجود دو مرقد مطهر امام رضا (ع) و حضرت فاطمه معصومه (س) در ایران اسلامی، منشا برکات بسیاری بوده که باید از این فرصت مهم نهایت بهره را برد.
وی ادامه داد: باید با تبیین و ترویج بیش از پیش آموزه‌های رضوی و معارف غنی فاطمی در این جامعه اسلامی نهایت بهره را ببریم چرا که این دهه یک فرصت برای پویایی فعالیت‌های فرهنگی است و دستگاه‌های فرهنگی استان و کشور باید از این فرصت، نهایت استفاده را ببرند.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی باید توجه بیشتری به امامزاده‌ها در راستای ترویج فرهنگ اسلامی داشته باشد، زیرا در هر شهر، مردم با اعتقاد خاصی به این اماکن مقدس رفت و آمد می‌کنند که باید از این موقعیت استفاده کرد.
وی با قدردانی از مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی در راستای اقدامات فرهنگی و اجتماعی، افزود: امامزاده‌های استان اکنون فعالیت‌های فرهنگی خوبی انجام می‌دهند اما این فعالیت‌ها باید در امامزاده‌ها گسترش یابد و در ایام و مناسبت‌های مذهبی تبدیل به تبلیغ فرهنگی شوند.
حجت الاسلام آل هاشم گفت: دهه کرامت فرصتی برای ارتباط قلبی با حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) و کمک و دستگیری از اقشار ضعیف جامعه است؛ امیدواریم تا خداوند همه ما را در این دنیا جزو زائران واقعی و حقیقی قرار دهد و در دنیای دیگر از شفاعت ائمه اطهار (ع) بهره مند کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا