اخبار

جهش تولید در آذربایجان‌شرقی با داخلی‌سازی تولیدات

جهش تولید در آذربایجان‌شرقی با داخلی‌سازی تولیداتبه گزارش ایرنا، تدوین «سند تدبیر و توسعه» و «سند چشم انداز ۲۰ ساله در آذربایجان شرقی» در سال های گذشته، زیربنای جهش تولید را در این استان مهیا کرد، به طوری که پارسال آذربایجان شرقی بیشترین رشد صادرات را در کشور به خود اختصاص داد. 

بخش تولید و صنعت آذربایجان شرقی امسال نیز صادرات افزون بر ۳ میلیارد دلاری را در برنامه دارد و از طرف دیگر با راه اندازی واحدهای نیمه فعال و تعطیل، قصد دارد ظرفیت مناسب برای تحقق جهش تولید را با ایجاد اشتغال و ظرفیت جدید تولید به نمایش بگذارد. 

چرخ کهنه صنعت آذربایجان شرقی با وجود واحدهای صنعتی بزرگ و کوچک همواره در توسعه کشور نقش خود را ایفا کرده است و امسال نیز برای جهش تولید از هیچ تلاشی مضایقه نمی کند، اما همت مسوولان ارشد کشور برای راه اندازی واحدهای جدید مهم مانند نفیلین سنیت سراب و بهره برداری درست از مس سونگون، معادن طلای اندریان و حمایت از صنعت مادر کشور مثل ماشین سازی، تراکتورسازی، بلبرینگ سازی می تواند کشور را در ریل جهش تولید به پیش ببرد. 

گفت و گوی اختصاصی حبیب امین زاده رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با ایرنا 

۴۰ برنامه کاری در بخش صنعت آذربایجان شرقی برای تحقق جهش تولید

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه برای تحقق جهش تولید در استان برنامه ریزی های لازم در چهار محور اصلی انجام شده است، گفت: ۴۰ برنامه کاری در این خصوص پیش بینی شده که تعمیق تولید ساخت داخل که ۱۰ زیربرنامه دارد از اولویت دارترین آنها است.  

حبیب امین زاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در محل خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز تبریز اظهار کرد: جلوگیری از واردات و صادرات بی رویه، تنظیم بازار و تشدید نظارت بر اساس اولویت های وزارتخانه از اهم برنامه ریزی ها در جهش تولید است که در این خصوص برش استانی تهیه شده تا موازی کاری نشود.  

وی افزود: مصوبات اولویت های جهش تولید در آذربایجان شرقی بر اساس تطبیق با سند تدبیر و توسعه، چشم انداز ۲۰ ساله انجام شده و برنامه تجمیعی ارایه شده است.  

امین زاده با اشاره به اینکه یکهزار و ۵۰۰ واحد صنعتی در کشور تعطیل است، ادامه داد: در برنامه های برش استانی جهش تولید با هدف تعمیق تولیدات ساخت داخل ۹۵ واحد تعطیل استان که تولیدات آنها بازار داشته و توجیه دارد هدف گذاری شده تا با رفع مشکلات سرمایه در گردش و سرمایه نقدی به چرخه تولید بازگردند.  

وی گفت: افزایش ظرفیت واحدها، افزایش بهره وری و کمک به روند تولید با سرمایه گذاری کمتر و با کمترین هزینه اشتغال و بازدهی توجیه کمک به ۹۵ واحد استانی تعطیل است.  

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی یادآور شد: یکهزار و ۶۱۰ طرح نیمه تمام در آذربایجان شرقی وجود دارد که برای تکمیل آن هزینه کمتری نیاز است اما در مقابل بازدهی بیشتری دارد بر این اساس چهار معیار و شرط برای تکمیل این طرح ها در نظر گرفته شد.

امین زاده گفت: طرح های نیمه تمام آذربایجان شرقی برای حایز شرایط شدن جهت تکمیل آنها با چهار شاخص اولویت گذاری شد، طرح های با ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی، ۵۰، ۲۵ و زیر ۲۵ درصد پیشرفت و بر این اساس در مرحله اول طرح های با ۷۵ درصد پیشرفت به مرحله بهره برداری می رسند.  

ایجاد ۱۲هزار شغل پایدار با تکمیل طرح های نیمه تمام در آذربایجان شرقی 

وی افزود: برای تکمیل این طرح ها ۶۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار لازم است و برای ۱۲هزار نفر در آذربایجان شرقی اشتغال پایدار ایجاد می شود.  

وی با بیان اینکه ۹۰درصد واحدهای صنعتی و معدنی آذربایجان شرقی متعلق به بخش خصوصی است، گفت: امسال اعتبارات و تسهیلات بانکی و همین طور اعتبار خوبی از راه ستاد تسهیل آذربایجان شرقی جذب شده است.  

امین زاده همچنین با اشاره به اینکه یکی از اهداف اصلی برای تحقق جهش تولید در استان توسعه صادرات غیرنفتی است، گفت: این موضوع یک انتخاب نیست بلکه الزام است بر این اساس سال گذشته ۵۲ درصد به لحاظ ارزی و ۱۰۰ درصد به لحاظ وزنی در استان رشد صادرات نفتی داشتیم که از لحاظ رشد رتبه یک کشور را کسب کردیم و امسال نیز پیش بینی سه میلیارد دلار صادرات از آذربایجان شرقی را داریم.  

وی با بیان اینکه بیشترین ذخایر معدنی کشور در آذربایجان شرقی است، ادامه داد: توسعه معدن و صنایع معدنی یکی دیگر از اولویت های سازمان صمت در آذربایجان شرقی است، راه اندازی فاز سوم مس سونگون و  فرآوری نفلین سینیت کلیبر  بر این اساس انجام شده و واحد آهک اهر نیز تا ۲ماه آینده افتتاح می شود.  

امین زاده افزود: پی گیر هستیم تا کارخانه نفیلین سینیت سراب نیز به عنوان آرزوی ۲۲ ساله مردم آذربایجان شرقی راه اندازی شود.  

وی ادامه داد: احصا و استخراج مس و کانی های طلا در استان و ایجاد مرکز قطب سوم خودروی کشور در تبریز از دیگر اولویت های سازمان در آذربایجان شرقی است که به دنبال تحقق آن هستیم.  

آذربایجان شرقی قابلیت تولید ۷۰درصد قطعات خودروی کشور را داراست 

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی، استان را سرآمد منطقه و کشور در صنعت قطعه سازی دانست و گفت: استان آذربایجان شرقی یکی از قطب‌های تولید قطعات خودرو در کشور است و تعداد قطعه سازان استان حدود ۶۰۰ واحد با اشتغالزایی افزون بر ۲۵ هزار نفر است که ظرفیت تولید ۷۰ درصد قطعات مورد نیاز خودرو را داراست و عنوان اولی کشور در سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت خودروسازی را به خود اختصاص داده است.

حبیب امین زاده اظهار کرد: بازگردانی به چرخه تولید و ادامه فعالیت تعداد ۱۲ واحد تولیدی با تغییر مدیریت پروانه بهره برداری آنها،  پایش و رصد سرمایه گذاری بیش۱۷۰۰ طرح در دست اجرا در استان و تهیه گزارش پیشرفت فیزیکی از جوازهای تاسیس درحال اجرا در استان و هدفگذاری راه اندازی بیش از ۵۰۰ طرح تا پایان سال تنها بخشی از رئوس برنامه های سازمان صمت استان در سال جهش تولید است.

 پیش بینی صادرات یک میلیارد دلاری محصولات فولادی آذربایجان شرقی در سال جهش تولید 

امین زاده با اشاره به اهمیت و ظرفیت بسیار بالای صنعت فولاد استان در ایجاد اشتغال و ارزآوری، گفت : چالش های پیش روی صنایع فولادی استان و توانمندی ها و ظرفیت های تولیدی این حوزه در جلسات ادواری با انجمن فولاد استان همواره مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و در همین راستا مسائل مربوط به رفع موانع تولید و حل مشکلات صنایع فولادی وتبدیلی به صورت منظم بویژه در سال جهش تولید پیگیری می شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی بر حمایت از ظرفیت بسیار بالای سرمایه گذاران بخش خصوصی در صنایع فولادی تأکید کرد و افزود: صنایع فولادی جزو صنایع پیشگام و برتر استان در سال جهش تولید می باشد و با توجه به ضرورت عملیاتی شدن جهش تولید و میزان رشدی که داشته ایم، در سال جاری با تمام توان در جهت افزایش ظرفیت تولید حرکت خواهیم کرد و بر این اساس صادرات یک میلیارد دلاری در صنایع فولادی استان پیش بینی شده است.

امین زاده اظهار: سازمان صمت استان، در سال جهش تولید با برنامه های محوری ابلاغی برای رفع موانع تولید حرکت خواهد کرد و به همین منظور تأمین مواد اولیه واحدهای صنعتی و تداوم تولید در دستور کار قرار دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با بیان اینکه موفقیت در برنامه های عملیاتی جهش تولید در گرو همکاری های درون بخشی و بین سازمانی است گفت : سازمان “صمت” به عنوان پیشران جهش تولید در استان نیاز به همکاری همه نهاد ها از جمله موضوعات بانکی، بیمه ای و مالیاتی است.

فعالیت سه هزار و ٨٠٠ واحد تولیدی و صنعتی در آذربایجان شرقی 

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی همچنین با اشاره به فعالیت سه هزار و ٨٠٠ واحد تولیدی صنعتی و رتبه چهارم کشوری استان از این نظر، گفت: در سال گذشته و در راستای رفع موانع تولید و با اقدامات صورت گرفته، ۱۰۵ واحد راکد صنعتی در استان فعالیت خود را دوباره آغاز کرده و به مدار تولید بازگشتند.

وی اظهار کرد: همچنین در سال گذشته مشکلات یک هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی در زمینه های تسهیلات بانکی، بدهی های قبلی و تقسیط رفع شد و به چرخه تولید بازگشتند.
امین زاده در سال جهش تولید به افزایش ظرفیت تولید واحدهای استان اشاره کرد و گفت: افزایش ۲۵ درصدی صادرات غیرنفتی و رسیدن به رقم سه میلیارد دلار از مهمترین برنامه های سال جاری است که امیدواریم با برنامه ریزی و حمایت های عملی از واحدها این موضوع تحقق یابد.

داخلی سازی مفتول فولادی وارداتی در تبریز

مدیرعامل شرکت کابل سازی سیمکات تحت پوشش بنیاد شهید انقلاب اسلامی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: برای جهش در تولید یک محصول واراتی داخلی سازی شده است.  

اسد قاری زاده اظهار کرد: تولید مفتول فولادی که پیش از این وارداتی بود با خلاقیت و ابتکار صنعتگران داخلی در تبریز تولید می شود و به عنوان محصول جدید به تولید انبوه رسیده است.  

وی افزود: برای تولید مفتول فولادی ۱۰۰ هزار متر ظرفیت تولید در این شرکت ایجاد شده که یکی از کاربردهای اصلی آن به عنوان سیم های دماغک ماسک است که موجب کاهش محسوس واردات این نوع سیم شده است.

قاری زاده یادآور شد: در شرایط اضطرار در مدت ۵ روز این نوع محصول داخلی سازی شد که برای افزایش ۱۰۰درصدی آن هدف گذاری شده است.

۲۰۰ دستگاه تراکتور سالانه در تبریز تولید می شود

مدیرعامل تراکتورسازی ایران نیز گفت: شرکت ماشین آلات صنعتی که در طول سالهای گذشته شرایط نامطلوبی را تجربه کرده و تعطیل شده بود، از سال گذشته به گروه صنعتی تراکتورسازی پیوسته و قادر است انواع ماشین آلات سنگین راه سازی، معدنی و صنعتی تولید کند.

ابراهیمی با بیان اینکه ظرفیت تولید این کارخانه اکنون ۲۰۰ دستگاه در سال است که تا ۳۶۰ دستگاه قابل افزایش می باشد، افزود: در این شرکت ۲۲۰ نفر به صورت مستقیم مشغول به کار هستند و با فعالیت آن برای بیش از یکهزار نفر در سراسر ایران اشتغال غیرمستقیم ایجاد شده است.

 صادرات ۷۱۰ میلیون دلار کالا از گمرکات آذربایجان شرقی به ۷۹ کشور جهان

ناظر گمرکات آذربایجان‌شرقی و مدیرکل گمرک تبریز نیز با اشاره به وضعیت صادرات در سه ماهه اول سال و تلاش برای تسهیل در صادرات و جهش تولید، گفت: ۷۱۰ میلیون دلار کالا از گمرکات این استان به ۷۹ کشور جهان صادر شده است.

لیلی اورنگی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در این مدت بیش از ۴۱۷ هزار تن کالا به خارج از کشور صادر شده است .
وی در مورد آمار صادرات و واردات گمرکات استان در خرداد ماه سالجاری گفت: در ماه یاد شده ۱۷۳ هزار تن کالا به ارزش ۲۹۸ میلیون دلار از گمرکات آذربایجان شرقی صادر شد که نسبت به فروردین ماه امسال ۱.۲۶ برابر بیشتر بود.  

وی افزود: در واردات نیز در این ماه بیش از ۲۶ هزارتن کالا به ارزش افزون بر ۶۴ میلیون دلار از گمرکات استان وارد کشور شد که از لحاظ وزنی نسبت به فروردین ماه ۱۷ درصد کمتر و از لحاظ ارزش  ۵۹ درصد بیشتر بود.

اورنگی در مورد عمده مقاصد صادراتی از گمرکات استان در این مدت گفت: ترکیه،  عراق،  ارمنستان، گرجستان، آذربایجان، چین، افغانستان،   ایتالیا، بلغارستان و پاکستان عمده مقصد کالاهای صادراتی بودند.

دبیر ستاد هماهنگی تجارت فرامرزی آذربایجان شرقی همچنین ادامه داد: ۱۰ کشور نخست واردات کالا از گمرکات استان نیز به ترتیب از کشورهای ترکیه، امارات متحده عربی،  آلمان، چین، گرجستان،  ایتالیا،  ژاپن،  جمهوری کره، اتریش و اسپانیا  بودند.
اورنگی اظهار کرد: درآمد وصولی گمرکات استان در طول مدت یاد شده ۹۵۲ میلیارد ریال  بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۱ درصد کمتر شده که به علت بحران کرونا بوده است اما برای کمک به جهش تولید بسترسازی برای صادرات انجام شده است.  

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا