اخبار

جهش آبرسانی در ملایر با ایجاد پنج مجتمع روستایی

جهش آبرسانی در ملایر با ایجاد پنج مجتمع روستاییمحمدرضا ترکاشوند روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: تا سال ۹۲ سهم شهرستان ملایر در احداث مجتمع‌های آبرسانی روستایی تنها یک مجتمع با عنوان مجتمع آبرسانی «دهلق» بود که ۱۸ روستا را زیرپوشش قرار داده است.
وی افزود: طی ۲ سال گذشته با پیگیری‌های انجام شده مجوز احداث پنج مجتمع آبرسانی علی آباد دمق و حسین آباد شاملو، سد کلان، کریم آباد، ینگی‌کند و حسین آباد ناظم کسب شد که مطالعات چهار مجتمع آبرسانی به اتمام رسیده است.
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی ملایر تاکید کرد: احداث پنج مجتمع آبرسانی در سند راهبردی توسعه این شهرستان تدوین شده و احداث و تکمیل آنها در مدت زمان ۲ تا سه سال مستلزم دریافت به موقع اعتبارات است
وی بیان کرد: منتظر ابلاغ اعتبارات ملی امسال برای آغاز عملیات اجرایی چهار مجتمع هستیم.
ترکاشوند ادامه داد: مطالعات چهار مجتمع علی آباد دمق و حسین آباد شاملو با ۱۱ روستای زیرپوشش، سد کلان با ۳۲ روستا، کریم آباد با ۹ روستا و ینگی‌کند با هشت روستا به اتمام رسیده و مطالعات مجتمع آبرسانی حسین آباد ناظم با ۱۱ روستا هنوز آغاز نشده است.
وی احداث مجتمع آبرسانی سد کلان را در اولویت دانست و گفت: چنانچه اعتبارات کافی و به موقع اختصاص یابد، عملیات اجرایی هر چهار مجتمع را به طور همزمان آغاز می‌کنیم.
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی ملایر اظهار داشت: با توجه به مشکل‌دار بودن کیفیت آب شرب روستای علی آباد دمق، احداث این مجتمع طبق ضرورت آغاز شده است و هم اکنون حدود ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
ترکاشوند افزود: تاکنون هشت میلیارد تومان برای اجرای این مجتمع ۱۱ روستایی با ۹ هزار و ۹۶۴ تن جمعیت زیر پوشش هزینه شده و پیش‌بینی ما این بود که تا اواخر تیر به اتمام برسد.
وی با اشاره به تکمیل و بهره‌برداری از مجتمع آبرسانی علی آباد دمق و حسین آباد شاملو تا قبل از پایان امسال بیان کرد: اختصاص اعتبار از ردیف اعتبارات ملی اتفاق خوشایندی است که مجتمع‌های آبرسانی ملایر از این اعتبار بهره‌مند می‌شوند.
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی ملایر یادآور شد: سال گذشته حدود ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای احداث چهار مجتمع آبرسانی که مطالعه آنها به اتمام رسیده است، برآورد شد که این رقم اعتبار امسال بیش از مبلغ برآوردی سال گذشته است.
ترکاشوند همچنین اظهار داشت: در حال حاضر با اقداماتی که انجام شد، مشکل کمبود آب در روستاهای ملایر نداریم و روستای کهکدان سال گذشته جزو روستاهای بحرانی ما بود که چاه آب و مخزن این روستا طی ۱۰ روز گذشته وارد مدار شد و مشکل آب شرب ندارد.
وی اضافه کرد: روستای واشان تنها روستایی است که مشکل آب شرب دارد و با حفر یک حلقه چاه و خرید تجهیزات مورد نیاز، به زودی مشکل آب این روستا نیز رفع می‌شود.
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی ملایر خواستار مدیریت مصرف آب توسط روستاییان به ویژه در پیک مصرف شد و تاکید کرد: مردم باید این موضوع را درک کنند که چنانچه تقاضا مدیریت شود، کمبودی در سرانه تولید نداریم.
با تکمیل و بهره‌برداری از چهار مجتمع آبرسانی روستایی شهرستان ملایر که مطالعات آنها به اتمام رسیده، حدود ۶۰ روستا با بیش از ۳۷ هزار خانوار از نعمت آب شرب بهره‌مند می‌شوند.
شهرستان ملایر دارای ۲۰۸ روستای دارای سکنه است که از این تعداد ۱۳۴ روستا با جمعیتی حدود ۲۵ هزار خانوار زیر پوشش شبکه آب و فاضلاب روستایی قرار دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا