اخبار

تولید ۸۱ طرح تحقیقاتی در حوزه صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی

تولید ۸۱ طرح تحقیقاتی در حوزه صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربیعلی حضرتی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طی سال جاری، چهار فقره پروانه تحقیق و توسعه در بین سازمان های صنعت، معدن و تجارت کشور صادر شده که در این رابطه این استان رتبه نخست را در کشور کسب کرده است.
وی اضافه کرد: آذربایجان غربی در سال‌های گذشته نیز در صدور و عقد قرارداد انجام تحقیق و توسعه، رتبه‌های نخست تا سوم را در کشور کسب کرده بود.
وی ادامه داد: تاکنون ۸۱ فقره پروانه تحقیق توسعه برای واحدهای صنعتی این استان صادر و در بیشتر واحدهای صنعتی منجر به نتایج مثبت و چشمگیر شده است.
رییس اداره آموزش پژوهش و فناوری سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: هم اکنون در سامانه طرح تاپ ۸۲ واحد تولید و  ۲۱ نیاز پژوهشی و تحقیقاتی در سامانه از سوی واحد های صنعتی تولیدی ثبت شده است که پس از بررسی توسط اساتید و دانشجویان نخبه حاضر در این سامانه، پس از رسیدن به نتیجه مطلوب برای رفع مشکل و نیاز مطرح شده منجر به عقد قرارداد خواهد شد.
حضرتی افزود: در حال حاضر، چهار استاد تاپ، سه دانشجوی تاپ و پنج سرباز تاپ برای مشارکت در پژوهش و تحقیق برای رفع مشکلات واحدهای صنعتی و معدنی اعلام آمادگی کرده اند.
وی با اشاره به لزوم فراهم‌کردن زیرساخت‌های لازم برای توسعه سامانه تاپ در آذربایجان‌غربی افزود: همه بنگاه‌های اقتصادی می‌توانند با مراجعه به این سامانه از مزیت‌های طرح استفاده کنند.
وی با بیان اینکه طرح ملی تاپ در سه بخش اجرا می‌شود، ادامه داد: دانش‌آموختگان مشمول خدمت سربازی که تمایل دارند دوران خدمت سربازی خود را در بنگاه‌های اقتصادی بگذرانند، گروه نخست بهره‌مندان از این طرح به شمار می‌روند.
رییس اداره آموزش، پژوهش و فناوری سازمان صنعت، معدن وتجارت آذربایجان‌غربی گفت: دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز که تمایل به اجرای مساله‌محوری پایان‌نامه‌های خود دارند، می‌توانند در سامانه طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار ثبت‌نام کنند.
حضرتی افزود: داوطلبان یا اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی و پژوهشی که می‌خواهند در قالب طرح‌های پسادکترای صنعتی و فرصت مطالعاتی در بنگاه‌های صنعتی و معدنی در انجام طرح‌های مستقل یا مشترک فعالیت کنند، از دیگر گروه‌های هدف طرح تاپ محسوب می‌شوند.
وی با تاکید بر اینکه طرح «تاپ» پل ارتباطی بین صنعت و دانشگاه است، گفت: وجود منابع انسانی غنی فرصتی برای برقراری ارتباط بین دانشگاه و صنعت به شمار می‌رود.
ایجاد، تقویت ارتباط و تعامل بین صنعت و دانشگاه، گسترش فعالیت‌های تحقیق و توسعه در بنگاه‌های اقتصادی، بهسازی و جهت‌دهی به بنگاه‌های تولیدی در مسیر پیشرفت اقتصادی کشور را از جمله اهداف این طرح عنوان کرد.
وی بیان کرد: اجرای این طرح ملی به توسعه صادرات، اشتغال پایدار جوانان دانش‌آموخته و استاندارد کردن محصولات کمک می‌کند و تحولات اساسی در بخش صنعت کشور را ایجاد خواهد کرد.
طرح ملی تاپ (توانمند سازی تولید و توسعه اشتغال پایدار) از چهار بخش دانشجوی تاپ، بنگاه، اساتید تاپ و سرباز تاپ تشکیل شده است؛ در این طرح تلاش می‌شود که ارتباط بین دانشگاه و بخش تولید و جوانان علاقمند به بخش اقتصادی و جویای کار بیشتر شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا