اخبار

تعمیرات سالانه نیروگاه های کشور پایان یافت

تعمیرات سالانه نیروگاه های کشور پایان یافتبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، اسماعیل نمازی، با تاکید بر اینکه حدود ۹۳ هزار مگاوات برنامه تعمیرات نیروگاهی پیش‌بینی شده تمام شده است، ادامه داد: دوره اورهال واحدها هر ساله از پانزدهم شهریورماه آغاز شده و تا انتهای اردیبهشت سال آینده به پایان می‌رسد و باید تمامی واحدها در ابتدای خردادماه برای تأمین بار پیک شبکه سراسری برق کشور آماده بهره‌برداری باشند.
وی با تاکید بر اینکه از ابتدای خردادماه تا نیمه شهریور هیچگونه تعمیرات برنامه‌ریزی شده انجام نمی‌پذیرد، افزود: با توجه به اینکه ظرفیت نامی واحدهای نیروگاه‌های حرارتی کشور حدود ۸۳ هزار مگاوات است، این رقم نشان دهنده تعمیر بیش از یک باره برخی واحدهای نیروگاهی است.
مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی، سال گذشته را یکی از دشوارترین بازه‌های زمانی چند سال اخیر به‌منظور تأمین سوخت نیروگاه‌ها برشمرد و گفت: زمستان سال ۹۸ به‌منظور جلوگیری از ایجاد مشکلات برای تأمین سوخت گاز مشترکان خانگی ناچار به تغییر نوع سوخت واحدها و تعویق اجرای برنامه تعمیرات نیروگاه‌ها شدیم.
نمازی تاکید کرد: با وجود اینکه اولویت مجموعه استفاده از سوخت گاز برای حفظ سلامت واحدهای نیروگاهی و رعایت مسائل زیست‌محیطی است، ولی به دلیل کاهش عرضه سوخت گاز ناچار به استفاده از مازوت در واحدهای بخار شدیم و همین مسئله موجب شد تا برای ممانعت از بروز خاموشی در کشور برنامه تعمیرات واحدهای حرارتی به روزهای پایانی سال موکول شود.فشار مضاعف کرونا بر تعمیرات واحدهای حرارتیبه گفته این مقام مسؤول در روزهای پایانی سال گذشته تشدید بیماری کرونا مجدداً مشکلات بیشتری را برای تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی به‌ویژه برای واحدهایی که برنامه تعمیراتی آن‌ها عقب افتاده بود به وجود آورد.
مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به محدودیت‌های ایجاد شده برای جابجایی پرسنل متخصص تعمیرات نیروگاهی، گفت: تعمیرات اساسی واحدها مستلزم جابجایی گروه‌های تعمیراتی از نقاط مختلف کشور به سایر مناطق مورد نیاز است، اما در آن مقطع زمانی با فرایند دشوار دریافت مجوز برای جابجایی پرسنل این بخش به سایر استان‌ها مواجه بودیم.
نمازی افزود: در آن بازه زمانی حتی امکان اسکان این نیروها در هتل‌ها، مسافرخانه‌ها و مهمان‌سرای نیروگاه به دلیل بسته بودن این اماکن وجود نداشت، از طرفی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کنار کار سنگین تعمیرات واحدها فشار مضاعفی را به کارکنان این بخش وارد می‌کرد.شرایط دشوار تأمین قطعات نیروگاهی در روزهای کرونایی
وی با اشاره به مشکلات پیش آمده برای تأمین قطعات نیروگاهی، گفت: شیوع بیماری کرونا موجب شده بود بسیاری از کارخانه‌های تأمین کننده قطعات مورد نیاز ما در داخل کشور دچار تعطیلی کامل شده یا به دلیل مثبت شدن ابتلای برخی از کارکنان مجموعه با کاهش تعداد کارکنان مواجه شوند که همین مسئله فرایند تهیه لوازم یدکی مورد نیاز را دچار مشکل کرده بود.
مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی با تاکید بر اینکه واردات برخی از قطعات به دلیل بسته شدن مرزها متوقف شده بود، ادامه داد: به عنوان نمونه لوله‌های بویلر مورد نیاز نیروگاه‌ها حدود سه ماه پشت مرز ترکیه متوقف شده بود که با پیگیری زیاد و با تأخیر وارد کشور شده و در واحدها نصب شد.
نمازی با تاکید بر اینکه برای جابجایی استانی قطعات مورد نیاز نیروگاه با مشکلات فراوانی مواجه بودیم، گفت: مسائل پیش آمده و همزمانی با محدودیت‌های نوروزی مشکلاتی را ایجاد کرده بود که از طریق هماهنگی با مقامات استانی و دریافت مجوز و به اشتراک گذاری برخی قطعات در واحدهای مشابه بتوانیم برنامه تعمیرات امسال را با موفقیت به پایان برسانیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یکی از مشکلات صنعت برق کمبود نقدینگی است و شیوع بیماری کرونا موجب شد تا این صنعت نیز همانند سایر بخش‌های اقتصادی در این زمینه تحت تأثیر قرار گیرد و تشدید مشکلات نقدینگی صنعت برق پیمانکاران تعمیرات نیروگاه‌ها را نیز تحت تأثیر قرار دهد. اما با وجود تمامی مشکلات پیش آمده در زمینه تأمین سوخت، شیوع بیماری کرونا و کمبود نقدینگی توانسته‌ایم با لطف خداوند و تلاش بی‌وقفه و شبانه‌روزی تلاش‌گران این بخش، برنامه تعمیرات نیروگاه‌های دولتی و خصوصی را با موفقیت به پایان برسانیم.
نمازی با اشاره به آمادگی ۹۸ درصدی نیروگاه‌ها در سال گذشته، گفت: تاکنون روند تأمین برق به گونه‌ای بوده است که مشکلی در تأمین برق مشترکان نداشته‌ایم و امیدواریم در ادامه نیز با همراهی مردم و جلوگیری از رشد غیرعادی مصرف برق و آمادگی کامل نیروگاه‌ها با خاموشی مواجه نشویم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا