اخبار

بیش از ۲ هزار مهابادی امسال خون اهدا کردند

بیش از ۲ هزار مهابادی امسال خون اهدا کردندداود نصرارکن روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در سه مااه نخست امسال ۲ هزار و ۱۷۲ نفر برای اهدای خون به این اداره مراجعه کردند که از این تعداد ۱۳۸ نفر به دلیل نداشتن شرایط لازم، موفق به اهدای خون نشدند.
وی با بیان اینکه بیش از ۹۷ درصد اهداکنندگان در مهاباد مرد هستد، اضافه کرد: از مجموع کل اهداکنندگان خون در این شهرستان ۲۳۹ نفر برای نخستین بار اقدام به اهدای خون کرده‌اند و هزار و ۲۱۷ نفر نیز جز اهداکنندگان مستمر خون بودند.
رییس اداره انتقال خون مهاباد در ادامه از مردم این شهرستان درخواست کرد تا برای اهدای فوری خون در همه گروه به ویژه ” آ مثبت” به این پایگاه مراجعه کنند.
“نصرارکن” اظهار داشت: ذخائر بانک خون این پایگاه با کاهش خون و فرآورده‌های آن مواجه شده است که برای جبران این کاهش نیاز است افراد از همه گروه‌ها، برای اهدای خون مراجعه کنند.
وی با اشاره به ترس شهروندان از گرفتار شدن احتمالی به بیماری کرونا با اهدای خون افزود: تمام وسایل و تجهیزات دریافت خون، محیط و شرایط خون‌گیری، کاملا استرلیزه، بهداشتی و یکبار مصرف است و هیچ جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد.
وی افزود: با توجه به مصرف بخشی از خون‌های ذخیره شده توسط بیماران نیازمند، هم‌اکنون این پایگاه به تمام گروه‌های خونی برای ذخیره و مصرف بیماران احتیاج دارد.
رییس اداره انتقال خون مهاباد با بیان اینکه علاقه‌مندان به اهدای خون، هنگام مراجعه به این پایگاه باید کارت شناسایی معتبر به همراه داشته باشند، اضافه کرد: این پایگاه در تمامی روزهای هفته به جز ایام تعطیل از ساعت ۷:۴۵ صبح تا ۱۳:۳۰ آماده دریافت خون از مردم است.
“نصرارکن” در خصوص شرایط اهدای خون نیز بیان کرد: داوطلبان اهدای خون باید حداقل ۱۸ و حداکثر ۶۰ سال سن داشته باشند و وزن آنها نیز حداقل ۵۰ کیلوگرم باشد.
اداره انتقال خون مهاباد تأمین کننده خون موردنیاز مراکز بیمارستانی شهرستان‌های جنوب آذربایجان‌غربی از جمله میاندوآب، تکاب، شاهین‌دژ، بوکان، نقده، سردشت، پیرانشهر و تکاب است.
سازمان انتقال خون ایران در مرداد ۱۳۵۳ با هدف سامان بخشیدن به وضع آشفته خون‌رسانی و به منظور ترویج فرهنگ اهدا، تهیه و تأمین خون و فرآورده‌های سالم و مطمئن و رایگان برای رفع نیاز بیماران نیازمند، به خصوص مبتلایان به تالاسمی، هموفیلی و لوسمی به وجود آمد؛ از آن تاریخ به بعد، سالروز تأسیس سازمان انتقال خون در نهم مرداد ماه، به عنوان روز اهدای خون نام‌گذاری شده است.
یکی از مهمترین فواید اهدای خون نجات زندگی انسان‌ها و بهبود سلامت جسمانی خود فرد است؛ بر اساس تحقیقات انجام شده، اهدای خون به طور منظم سبب مصونیت فرد در برابر بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود؛ بنابراین می‌توان گفت اهدای خون نه تنها برای افراد سالم زیانی ندارد، بلکه سبب جلوگیری از ابتلای آنها به برخی از بیماری‌ها نیز خواهد شد.
مهاباد با ۲۴۰ هزار نفر در جنوب آذربایجان‌غربی و ۱۱۶ کیلومتری مرکز استان واقع شده‌است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا