اخبار

بیش از نیمی از گندم استان زنجان در خدابنده تولید می‌شود

بیش از نیمی از گندم استان زنجان در خدابنده تولید می‌شودایبو بیگدلی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: پیگیری آموزش‌های ترویجی کشاورزی، رعایت موارد علمی در مراحل کاشت، داشت و برداشت، آبیاری و کود دهی به موقع، مبارزه با علف های هرز و شرایط مطلوب آب و هوایی در سال زراعی جاری از عوامل افزایش تولید گندم است.
وی با تاکید بر اینکه افزایش نرخ خرید تضمینی گندم در سال جاری با میزان افزایش نرخ تورم فاصله زیادی ندارد، اظهار داشت: در سال های گذشته به دلیل فاصله قابل توجه بین خرید تضمینی گندم با نرخ تورم، گندم تولیدی از چرخه تولید انحراف پیدا می‌کرد و این محصول راهبردی از چرخه مصرف انسانی خارج می شد و با قیمتی به مراتب بالاتر به مصارف دیگر می‌رسید.فرماندار خدابنده از کشاورزان خواست محصول گندم خود را به مراکز خرید مجاز تحویل دهند.  
وی  خاطرنشان کرد: در سال جاری با سامانه‌ای که برای ثبت حمل و نقل بار گندم طراحی و راه‌اندازی می‌شود، امکان قاچاق و خروج غیرقانونی این محصول راهبردی ممکن نخواهد بود.
بیگدلی گفت: از کل مساحت شهرستان که پنج هزار و ۱۵۱ کیلومتر مربع است، ۳۵۹ هزار هکتار زمین های کشاورزی و ۱۵۰ هزار هکتار نیز مراتع و اراضی ملی است.
شهرستان خدابنده با ۱۶۵ هزار نفر جمعیت در ۸۵ کیلومتری جنوب زنجان واقع شده است.
بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان امسال بیش از ۳۰۸ هزار هکتار از اراضی این استان به کشت گندم اختصاص یافته است.
با توجه به بارش های خوب در استان، پیش بینی می شود امسال بیش از ۴۳۰ هزار تن گندم در زنجان تولید شود.  
بر اساس گزارش سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در سال زراعی گذشته  نیز (مهر ۹۷ تا مهر ۹۸ ) بالغ بر ۴۳۰ هزار تن گندم در این استان تولید شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا