اخبار

بورس منطقه‌ای کشاورزی زنجان از ازمیر ترکیه الگوبرداری می‌کند

بورس منطقه‌ای کشاورزی زنجان از ازمیر ترکیه الگوبرداری می‌کندمهدی رنگ‌رونا روز یکشنبه در نهمین جلسه کمیسیون کشاورزی، آب و اقتصاد سبز اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان با بیان اینکه گام نخست عملیاتی شدن بورس عرضه محصولات کشاورزی این استان برداشته شد، افزود: در آینده سمینار زیتون به صورت مشترک با فعالان اقتصادی استان ازمیر برگزار می‌شود.
وی با اشاره به ایجاد محلی برای عرضه محصولات کشاورزی استان زنجان به صورت مستقیم که در جلسات گذشته، طرح شده بود، اظهار داشت: با اجرایی شدن ایجاد بورس منطقه‌ای عرضه محصولات کشاورزی، زنجان به عنوان اولین استان کشور در این بخش نامیده می‌شود.
رنگ‌رونا خاطرنشان کرد: تاثیر مثبت ایجاد این بورس هم برای تولیدکننده و هم برای اقتصاد بخش کشاورزی خواهد بود.
رییس کمیسیون کشاورزی، آب و اقتصاد اتاق بازرگانی زنجان گفت: کنترل کیفیت محصولات صادراتی استان زنجان از دغدغه‌های اصلی تجارت خارجی محسوب می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: به همین جهت، ایجاد پایانه بورس عرضه محصولات کشاورزی نتایج موثری با خود به همراه خواهد داشت.
رنگ‌رونا افزود: در این جلسه، مقرر شد تا عرضه مستقیم محصولات کشاورزی استان از جمله پیاز، سیب‌زمینی، گوجه‌فرنگی، سیر و زیتون که استان در تولید آن‌ها قطب کشوری محسوب می‌شود در این بازار صورت گیرد.
وی افزود: این مهم، گامی اساسی در راستای ساماندهی و کنترل کیفیت، عرضه مطلوب، بسته‌بندی مناسب، سورت‌بندی و توسعه صادرات محصولات کشاورزی استان محسوب می‌شود که مقرر شد با حمایت دستگاه‌ها و سازمان‌ها، عملیات اجرایی آن در محل بورس منطقه محصولات کشاورزی استان انجام شود.
دبیر کمیسیون کشاورزی، آب و اقتصاد سبز اتاق بازرگانی زنجان نیز با بیان اینکه کنترل عرضه، یکی از فواید ایجاد بازارهای فصلی و منطقه‌ای عرضه محصولات کشاورزی در استان زنجان است، گفت: بورس‌های کشاورزی در کشورهای دیگر مانند بورس منطقه‌ای ازمیر و بورس شیکاگو درصد بسیار بالایی از تولیدات محصولات کشاورزی را شامل می‌شوند.
وحید سالک افزود: ما نیز در گام نخست به دنبال فروش، عرضه و ساماندهی تولید محصولات استان در این بازارها هستیم.
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان نیز گفت: زنجان در تولید محصولات مختلف کشاورزی، جزو قطب‌های کشور محسوب شده و دارای رتبه‌های بالایی است.
عبدالله جعفری اظهار داشت: ایجاد بورس منطقه‌ای محصولات کشاورزی در استان زنجان، یک نیاز واقعی و ضروری محسوب شده که می‌تواند منجر به ایجاد فضای رقابتی و شفاف‌سازی برای فروش محصول به قیمت روز شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا