اخبار

امکان ثبت تمام معاملات طلا و سکه تا اسفند فراهم می شود

امکان ثبت تمام معاملات طلا و سکه تا اسفند فراهم می شودبه گزارش خبرنگار مهر محمد کشتی آرای امروز در نشستی خبری با اشاره به تأثیرات شیوع ویروس کرونا، اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا باعث بالا رفتن اونس جهانی شده و یکی از دلایل بروز رشد اقتصادی منفی است.
عضو هیأت رئیسه اتحادیه طلا و جواهر استان تهران افزود: با توجه به احتمال بروز سوءاستفاده جهت افزایش قیمت طلا و گسترش فعالیت‌های زیر زمینی، اتحادیه در نظر دارد اپلیکیشنی را برای ساماندهی کلیه معاملات ایجاد کند تا از این پس معاملات از طریق این اپ ثبت شود. با این روش می‌توان معاملات زیرز مینی را نیز ساماندهی کرد.
وی با بیان اینکه گاهاً طلاهایی عرضه می‌شود که از لحاظ کیفیت غیر قابل قبول است زیرا از طریق اتحادیه قابل رصد نیست؛ گفت: خرید و فروش طلا در فضای مجازی ممنوع است، همچنین هر کسی که خرید و فروش کند باید مجوز داشته باشد که در حال حاضر مجوزی صادر نشده است. تا زمانی که اپلیکشن مذکور طراحی نشده این کارها غیر قانونی محسوب می‌شود.
به گفته کشتی آرای، این اپلیکشین قرار است کلیه معاملات را ثبت کند تا از این طریق اتحادیه و ارگان‌های نظارتی بتوانند بر معاملات نظارت داشته باشند.
وی تاکید کرد: با ثبت معاملات می‌توان جلوی سفته بازی‌ها را گرفت زیرا همه معاملات رصد می‌شود.
تا پایان امسال قرار است کلیه معاملات طلا در کشور سیستمی باشد
کشتی آرای در ادامه افزود: افزایش قیمت طلا موجب افزایش قیمت جانبی تولید طلا خواهد شد؛ برای کاهش قیمت جانبی طلا برنامه‌هایی داریم تا از این طریق قیمت تمام شده کم شود.
وی ادامه داد: طلای آب شده ارزش افزوده‌ای برای کشور ندارد و تنها به منزله دپو کردن طلای خام در خانه‌هاست.
نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران افزود: تا پایان امسال قرار است کلیه معاملات طلا در کشور سیستمی باشد. در هر نقطه‌ای از کشور هر داد و ستدی از طلا انجام شود در این سیستم باید ثبت شود؛ با این کار می‌توان جلوی پولشویی را گرفت و موجب افزایش امنیت فکری فعالان بازار طلا شد.
رصد معاملات طلا در فضای مجازی
وی گفت: قرار است کلیه معاملات فضای مجازی از طریق متخصصین رصد و از طریق قوه قضائیه برخورد شود تا امنیت روانی در جامعه افزایش یابد چرا که این محصولات سرمایه طلای کشور بوده و نباید از بین برود.
کشتی آرای همچنین اظهار داشت: حدود ۱۳ سال پیش وقتی بورس کالا شروع به معاملات عادی کرد، اتحادیه طلا این معاملات را پیش بینی کرد تا شفافیت در معاملات طلا ایجاد شود. قیمت‌ها بر اساس قیمت کالا انجام می‌شد. اخیراً بورس اوراق سپرده کالا ایجاد شده که با قبلی فرق می‌کرد. متأسفانه معاملات این بازار تغییر قیمت داشت، قبلاً بورس متأثر از بازار بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا