اخبار

افزایش موارد ابتلا در اردبیل و بازگشایی دوباره بخش‌های کرونایی

افزایش موارد ابتلا در اردبیل و بازگشایی دوباره بخش‌های کروناییدکتر شهرام حبیب‌زاده ، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی – درمانی استان اردبیل روز چهارشنبه هشدار داد که در صورت رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی احتمال ورود استان به وضعیت قرمز در هفته آتی وجود دارد.
وی بیان کرد: تعداد بیماران بستری در بخش‌های کرونا در استان که در مواقعی به زیر ۱۰۰ نفر نیز رسیده بود در هفته‌های اخیر افزایش یافته و به ۱۴۳ نفر رسیده است.
وی افزود: با تصممیم ستاد استانی مدیریت کرونا  استفاده از ماسک در ادارات دولتی اجباری شده و شهروندان باید در مکان‌های پرازدحام فاصله گذاری اجتماعی و فاصله ۱.۵ متری از یکدیگر را رعایت کنند.
وی با اشاره به فعالیت تالارهای عروسی و استخرها در استان بیان کرد:  تالارها باید ظرفیت ۵۰ درصدی و استخرها نیز ظرفیت ۲۵ درصدی را رعایت کنند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با هشدار نسبت به ورود استان به وضعیت قرمز در ابتلای به کرونا در صورت رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی افزود: با ورود استان به مرحله قرمز کرونا، شرایط بحرانی اردیبهشت ماه دوباره تکرار خواهد شد و در پی آن، با استفاده از اختیارات قانونی، محدودیت‌های قبل دوباره به اجرا در خواهد آمد.
او افزود: شواهد نشان می‌دهد که بیماری کرونا تا ۲ سال آینده ادامه خواهد یافت و در چنین وضعیتی، رعایت موازین بهداشتی، مردم باید به شرایط زندگی در شرایط کرونایی عادت کرده و الگوهای جدید زندگی در شرایط شیوع این بیماری را بپذیرند و به الزامات بهداشتی آن تن دهند.
وی بیان‌کرد: اگر آمار بستری و موارد شناسایی مبتلایان افزایش یابد، برای ایمن‌سازی افراد دیگر، فعالیت بسیاری از اصناف و کسبه به حالت تعلیق درخواهد آمد و از ظرفیت سایر مراکز بیمارستانی خصوصی و دولتی استان در بستری و مدیریت درمان مبتلایان به کرونا استفاده خواهد شد.
در این حال معاون سیاسی،امنیتی و اجتماعی استاندار اردبیل هم گفت که احتمال بازگشت به وضعیت قرمز در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان وجود دارد.
بهروز ندایی افزود: پروتکل‌های بهداشتی در استان باید با دقت و شدت بیشتری رعایت شده تا از بازگشت وضعیت هشدار به منطقه جلوگیری شود.
او با بیان این که کرونا تمام نشده و فعلا واکسنی نیز برای آن وجود ندارد، تصریح کرد: طبق آزمایش‌ها و نمونه‌برداری‌هایی که از اقشار مختلف مردمی در مرکز استان انجام شده، تاکنون حدود ۱۸ درصد اهالی منطقه به انحای مختلف این بیماری را سپری کرده‌اند و لذا به لحاظ مقدم بودن پیشگیری بر درمان، همکاری و مشارکت مستمر مردم در رعایت نکات بهداشتی و از جمله رعایت فاصله اجتماعی، بسیار ضروری است.

در این حال گزارش خبرنگاران ایرنا از مناطق مختلف استان حاکیست که با اینکه در روزهای اخیر حساسیت‌ها به موضوع کرونا و خطرات آن کمی بیشتر شده اما اکثریت قریب به اتفاق مردم همچنان از رعایت پروتکل‌های بهداشتی خودداری کرده و به خطرات این ویروس بی‌توجه هستند.
در معابر عمومی و محیط‌های بسته کمتر کسی از  ماسک استفاده می‌کند و در مغازه‌ها و واحدهای عرضه کننده  کالا و محصولات نیز خبری از  مواد ضد عفونی و نیز استفاده از ماسک نیست.
بر اساس اعلام مسوولان هم‌اکنون شهرستان‌های خلخال ، اردبیل ، پارس‌آباد و سرعین در وضعیت نارنجی قرار دارند و بیشتر شهرهای دیگر نیز در وضعیت زرد هستند.

کارشناسان تاکید دارند که با توجه به کاهش حساسیت‌ها به خطرات کرونا ضروری است که مقام‌های مسوول اقدامات سلبی و اجباری از جمله استفاده از ماسک ، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و وجود مواد ضدعفونی در اماکن و واحدهای تجاری را اجباری کنند.
به گفته آنها ،  ارگان‌های نظارتی نیز باید بیش از این در زمینه رعایت مسائل بهداشتی حساس بوده و اقدامات خود را تشدید کنند. 
در استان اردبیل حدود چهار هزار و ۵۰۰  نفر به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند.
بر اساس اعلام سخنگوی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی تاکنون در کشور ۲۲۷ هزار و ۶۶۲ نفر به بیماری کرونا مبتلا و ۱۰ هزار و ۸۱۷ نفر نیز جان باخته‌اند. 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا