اخبار

افزایش فایل‌ رهن و اجاره در آستانه اخذ مالیات از خانه‌های خالی

افزایش فایل‌ رهن و اجاره در آستانه اخذ مالیات از خانه‌های خالی
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : قانون «مالیات بر خانه‌های خالی» از تابستان امسال اجرایی می‌شود و آنطور که «محمود محمودزاده» معاون مسکن وزارت راه به خبرنگار ایرنا گفته است: استخراج اطلاعات مربوط به خانه‌های خالی درحال انجام است و بعد از تکمیل اطلاعات که حدود دو ماه طول خواهید کشید، سازمان امور مالیاتی می‌تواند اجرای مصوبه اخذ مالیات از خانه‌های خالی را آغاز کند.
وزارت راه طی یک ماه گذشته در چندین اطلاعیه اعلام کرده است که مالکانی که در این دو ماه و تا قبل از اجرای این قانون، خانه‌های خود را در معرض فروش یا اجاره قرار دهند مشمول پرداخت این مالیات نخواهند شد که خود مشوقی برای مالکان خانه‌های خالی است که تاکنون ملک خود را به بازار عرضه نکرده بودند.
بر اساس اعلام واسطه‌های ملکی از وضعیت بازار رهن و اجاره درتابستان امسال، همزمان با شروع فصل جابجایی، تعداد سفارش مالکان برای اجاره واحدهای مسکونی نسبت به سال گذشته افزایش محسوسی داشته است.
تحلیل واسطه‌های ملکی این‌گونه است که زمزمه اخذ مالیات از خانه‌های خالی در تابستان امسال، نرخ خانه‌های خالی در بازار را کاهش داده و منجر به عرضه واحدهای مسکونی در سراسر کشور خواهد شد که این عرضه یا در بازار اجاره اتفاق خواهد افتاد که منجر به افزایش عرضه مسکن اجاره‌ای می شود و یا اینکه افزایش عرضه در بازار معاملات ملک را به‌دنبال دارد که به کاهش سهم تقاضا در بازار اجاره و تعدیل قیمت‌ها منجر خواهد شد.
یک واسطه ملکی در منطقه ۲ تهران روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا از مراجعه مالک ۴ واحد خالی در محله «شهرآرای» تهران برای به رهن گذاشتن آپارتمان خود بعد از چهار سال خبر داد.
وی معتقد است اجرای مصوبه اخذ مالیات بر خانه‌های خالی تاثیر خود را در بازار اجاره به شکل افزایش فایل‌های رهن و اجاره گذاشته است.
یک واسه ملکی در منطقه ۵ تهران و محله اکباتان نیز به خبرنگار اقتصادی ایرنا، گفت: اگر چه هر سال در فصل تابستان بازار اجاره گرم می شود و فایل های بیشتری برای مشتری ها وجود دارد، اما امسال شاهد عرضه بیشتر واحدهایی هستیم که دلیل اصلی آن را تحریک بازار عرضه با اجرای مصوبه مالیات بر خانه‌های خالی می‌دانیم.
بر اساس قانون مالیات بر خانه‌های خالی، خانه‌هایی که بیشتر از یک سال خالی می‌مانند، مشمول درصدی از نرخ مالیات اجاره‌بها می‌شوند.
بر این اساس اگر هر واحد مسکونی بیش از یک سال خالی از سکنه و بلا استفاده بماند، به عنوان خانه خالی، مشمول مالیات موضوع ماده ۵۴ مکرر قانون می‌شود. بدین شکل که سال اول مشمول مالیات نیست، اما در سال دوم به میزان ۵۰ درصد «ارزش اجاری ملک» مشمول مالیات می‌شود.
این قانون قرار بود از سال ۹۵ اجرایی شود که معطل ساخت سامانه بود، بر این اساس اجرای این قانون از تابستان امسال مشمول خانه هایی خواهد شد که از سال ۹۵ خالی از سکنه بوده باشند.
«محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی پیش‌تر اعلام کرده بود که ۲ میلیون واحد مسکونی بدون استفاده در کشور وجود دارد که اگر این واحدها در بازار عرضه شوند به تعادل بخشی در بازار مسکن کمک زیادی خواهد کرد. با این حال رقم خانه های خالی در برخی گزارش‌ها تا حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ واحد نیز اعلام شده است

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا