اخبار

استفاده از ظرفیت محیط بانان قزوینی برای کمک به استان‌های همسایه

استفاده از ظرفیت محیط بانان قزوینی برای کمک به استان‌های همسایهمهدی طاهری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: محیط بانان استان های همسایه نیز در صورت اعلام محیط بانی قزوین و بروز مشکل در مرزهای استان به کمک ما خواهند شتافت.
وی به وجود پنج مرز مشترک زیست محیطی استان قزوین با استان‌های گیلان، البرز، مازندران، مرکزی و زنجان اشاره کرد و گفت: با ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان‌های همجوار هماهنگ کرده ایم که در صورت بروز هرگونه آتش سوزی در نقاط هم مرز، نیروهای هر ۲ استان سریعا به محل اعزام شوند تا از خسارات به طبیعت جلوگیری شود.
این مسؤول با بیان اینکه در تخلفات شکارو صید با استان‌های گیلان، مازنداران و البرز نقاط مشترکی داریم، اظهار داشت: بخش طارم سفلی، دشت الله آباد واقع در شهرستان آبیک و جاده ۲ هزار و سه هزار در بخش الموت از عمده مناطقی است که در خصوص آنها بین ماموران محیط‌بان قزوین و این استان‌ها همکاری و تعامل ایجاد شده است.
وی همچنین یادآور شد: ۱۳ دستگاه در استان قزوین دارای گشت‌های نظارتی هستند که بخش اعظم آن در دایره طبیعت بوده و با حریم محیط زیست یکسان است.
این مسوول با بیان اینکه ضابطان خاص می‌توانند براساس قانون و با هدف پیشگیری در تخلفات مداخله کنند، اظهار داشت: ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی استان قزوین در بیشتر تخلفات مانند تصرف اراضی، آتش سوزی و حتی تخریب زمین با ماموران محیط زیست به محل اعزام می‌شوند.
طاهری به کمبود نیروی انسانی در محیط زیست اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات اساسی در سازمان حفاظت محیط زیست، کمبود نیروی انسانی در حوزه محیط بانی است که باعث شده برای جبران این خلا گشت‌ها را افزایش دهیم و نیروی انسانی شرایط سختی را متحمل شود.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان قزوین خاطرنشان کرد: در شرایطی که نیروهای انسانی به قدر کافی قادر نخواهند بود در حوزه استحفاظی گشت زنی داشته باشند، همه ضابطان خاص قضایی باید با یکدیگر همکاری کرده و به صورت مشترک وارد عمل شوند.
وی خاطرنشان کرد: همکاری ضابطان خاص در ادارات و دستگاه‌های اجرایی برای گزارش تخلفات زیست محیطی و مداخله در جرایم مشهود جای کمبود محیطبان را پر می‌کند.
بر اساس استاندارد جهانی هر یک هزار هکتار باید توسط یک محیط بان حفاظت شود، درحالی این مساحت در استان قزوین ۱۰ هزار هکتار برای یک محیط بان است.
استان قزوین دارای سه منطقه حفاظت شده در باشگل تاکستان، طارم سفلی و منطقه الموت و چهار منطقه شکار و تیراندازی ممنوع در الموت شرقی و غربی، شهرستان آوج و دشت الله آباد در شهرستان آبیک است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا