اخبار

استان اردبیل رتبه نخست کشور در نزاع فردی را دارد

استان اردبیل رتبه نخست کشور در نزاع فردی را دارددکتر حامد پورعزیز روز چهارشنبه در نشست خبری با خبرنگاران افزود: در سال گذشته تعداد ۱۲ هزار و ۵۷۱ نفر  به دلیل صدمات ناشی از نزاع به مراکز پزشکی قانونی استان اردبیل مراجعه کرده‌اند که در مقایسه با مدت مشابه سال ماقبل افزایش ۲.۵ درصدی را نشان می‌دهد.
وی گفت: نزاع در استان به صورت دسته‌جمعی و گروهی نبوده و از این نظر اردبیل از مناطق امن کشور است.
وی اضافه‌کرد: هم‌اکنون بیشترین پرونده‌های ارجاعی به پزشکی قانونی در ارتباط با نزاع می‌باشد که می‌توان با فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی صحیح و اصولی از میزان این موارد کاست.
او با اشاره به میزان تصادفات جرحی در استان اظهارداشت: در سال ۹۷ تعداد پنج هزار و ۵۲۷ مورد و در سال ۹۸ نیز پنج هزار و ۴۳۸ مورد تصادف جرحی رخ داده که این استان با ۱.۶ درصد کاهش دارای رتبه بیست و دوم کشور است که این اتفاق بدنبال اقدامات چند ساله در اجرای پروژه‌های راه‌سازی بوده است.
پورعزیز بیان‌کرد: در این مدت ۲۰۹ مورد اتفاق افتاده که در مقایسه با مدت مشابه سال ماقبل ۹.۵ درصد کاهش داشته و رتبه استان در این زمینه به ۲۹ کشوری رسید.
وی ادامه‌داد: حوادث ناشی از کار بصورت جرحی ۵۰۸ مورد و منجر به فوت هم ۲۹ مورد ثبت شده که میزان آمار در جرحی ۷.۵ درصد  و در فوتی ۷۰ درصد نسبت به سال ۹۷ افزایش داشته است.
مدیرکل پزشکی قانونی استان اردبیل با اشاره به مصرف الکل تقلبی (متانول) در پایان سال گذشته و اوایل امسال در استان گفت: از ۱۵ اسفندماه ۹۸ تا اواخر فروردین ماه ۹۹ تعداد ۲۸ نفر بر اثر مسمومیت الکی با تصور جلوگیری از بیماری کرونا جان خود را از دست دادند.
او همچنین بیان‌کرد: پارسال تعداد ۹۷۰ مورد کالبد گشایی در این مرکز انجام شده ، ضمن اینکه  ۲۲ مورد غرق‌شدگی منجر به فوت ، هفت مورد سوختگی منجر به فوت ، ۱۰ مورد برق گرفتگی،۱۳ مورد گازگرفتگی و ۲۶ مورد سقوط از بلندی در استان به ثبت رسیده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا