اخبار

استاندار: پیری جمعیت، نگرانی آتی آذربایجان شرقی است

استاندار: پیری جمعیت، نگرانی آتی آذربایجان شرقی استمحمدرضا پورمحمدی چهارشنبه شب در جلسه کارگروه تخصصی اجتماعی، فرهنگی، سلامت بانوان و خانواده استان، با اشاره به روند رضایت بخش مبارزه با کرونا در استان، گفت: کرونا امتحان بزرگی برای کشور بود و با وجود تمامی مشکلات و تحریم‌ها توانستیم با برنامه ریزی، عملکرد خوبی داشته باشیم.
وی با بیان این‌که سازمان بهداشت جهانی، تجربه مبارزه با کرونا در ایران را موفق ارزیابی کرده است، افزود: تمامی دستگاه‌ها باید پشتیبان مجموعه بهداشت و درمان باشند.
وی ادامه داد: یکی از مشکلات امروز کشور بحث امنیت غذایی و تغذیه به دلیل چاقی و دیابت است که باید به آن توجه ویژه شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم با بیان این‌که یکی از دلایل افزایش تعداد سالمندان در استان مربوط به زیرساخت‌ها است، گفت: ۱۱ ستاد مرکز بهداشت به تازگی در شهرستان‌های مختلف استان ساخته شده و چهار ستاد دیگر نیز در حال احداث است؛ هم‌چنین ۸۲ درصد تجهیزات بهداشتی در استان وجود دارد.
محمد حسین صومی در خصوص وضعیت بیماری‌های غیرواگیر در استان، اظهار کرد: وضعیت استان و حتی کشور در این خصوص مطلوب نیست به طوری که ۱۸ درصد جمعیت استان دارای فشار خون بالا هستند که ۱۳ درصد شناسایی شده و تحت مراقبت قرار می‌گیرند.
وی گفت: در طول پنج سال اخیر، بیمار جدید تالاسمی در استان وجود نداشته است.
کاهش ۳ درصدی پوشش واکسیناسیون در آذربایجان شرقی
صومی در خصوص وضعیت پوشش واکسیناسیون جمعیت استان، اعلام کرد: پیش از کرونا، تمامی جمعیت استان تحت واکسیناسیون قرار می‌گرفتند اما پس از کرونا و به دلیل خانه نشینی و ترس مردم از مراجعه و مراکز بهداشت، با کاهش سه درصدی پوشش واکسیناسیون مواجه بودیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز افزود: با وجود این‌که میزان پوشش واکسیناسیون استان بسیار بیشتر از متوسط کشوری است اما برای بهبود این وضعیت باید مراکز بهداشت دائم ضدعفونی شوند تا از نگرانی مردم کاسته شود.
رقیه صادق‌زاده، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی نیز در این جلسه عنوان کرد: در سال گذشته، ۱۴۰۰ بانوی شاغل در وزارت بهداشت تحت غربالگری پیش سرطان قرار گرفته بودند که توصیه می‌شود، این امر برای تمامی دستگاه‌ها انجام شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا