اخبار

اردبیل جزو پنج استان برتر گردشگری کشور است

اردبیل جزو پنج استان برتر گردشگری کشور استصغری فرشی روز جمعه در مراسم افتتاح ادونچر پارک بزرگترین پارک ۳ طبقه کشور در شهر هیر اردبیل افزود: دولت برای ایجاد هرگونه زیرساخت‌های گردشگری مورد نیاز استان و همچنین حمایت از سرمایه‌گذاران راغب به سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی در بحث گردشگری اعلام آمادگی می‌کند.
وی اظهار داشت: زمینه لازم برای رونق صنعت گردشگری این استان فراهم شده و تبلیغات و معرفی جاذبه‌های گردشگری مناطق مختلف به عهده اداره‌کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری است.
فرشی گردشگری مجازی و الکترونیکی را از اولویت‌های مهم در راستای ایجاد رونق در صنعت گردشگری استان دانست و گفت: در این زمینه برنامه‌ریزی‌ها و هماهنگی‌های لازم انجام شده تا بتوانیم در کنار معرفی هر چه بیشتر ظرفیت‌ها و جاذبه‌های گردشگری استان در فضای مجازی بستر ایجاد اشتغال در این حوزه را نیز فراهم آوریم.
او افزود: با توجه به ظرفیت‌ها و قابلیت‌هایی که در بخش گردشگری استان وجود دارد باید از ظرفیت فضای مجازی در راستای شناساندن این ظرفیت‌ها در سطح ملی و بین‌المللی بهره‌برداری کرد.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل با بیان اینکه مجموعه پل معلق تمام شیشه‌ای هیر از پروژه‌های موفق استان اردبیل به شمار می‌رود، افزود: پل معلق هیر در فازهای مختلف طراحی شده که یکی از آن‌ها گردشگری کودک است و دولت برای تامین زیر ساخت های  آن ۱۵میلیارد ریال هرینه کرده است.
فرشی با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری مجموعه پل معلق تمام شیشه‌ای هیر افزود: این مجموعه گردشگری شامل پل معلق شیشه‌ای، بازی‌های هیجانی بزرگسالان و کودکان از جمله شهربازی کودک با بخش‌های زیپ‌لاین، بکجامپ، صخره‌نوردی، ترامپولین و استخر کودکان است.
وی ادامه داد: برای توسعه سرگرمی کودکان در این نوع مجموعه‌های گردشگری،  شاهد بهره‌برداری بخشی از شهر بازی پل معلق شیشه‌ای هیر هستیم.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: با توجه به نقش کودکان در انتخاب مقصد، راه‌اندازی شهربازی برای کودکان در این مجموعه بر ماندگاری مسافر تاثیرگذار خواهد بود.
حسین عباسی‌نیا ، مدیرعامل پل معلق شیشه‌ای هیر هم گفت: گردشگران این مجموعه گردشگری هم به علت نبود راه دسترسی مناسب در مضیقه هستند و بنابراین لازم است دولت راه و دیگر زیرساخت‌های لازم برای جلوگیری از تعطیلی پل را تامین کند.
او ادامه داد: پل معلق و قوسی‌شکل شیشه‌ای هیر از خرداد ماه پذیرای مسافران و گردشگران شده و حضور و استقبال گردشگران هم بی‌نظیر بوده اما برای تامین اعتبار احداث راه  و دیگر زیرساخت‌های آن اقدام مناسبی نشده است.
مدیرعامل پل معلق شیشه‌ای هیر گفت: این مجموعه شامل ۲ بخش برای تفریح سالم کودکان و بزرگسالان است که در روزهای آینده پارکینگ، استخر، فواره موزیکال، زیپ لاین، بک‌جام، ترامپولین و صخره‌نوردی ویژه کودکان آماده می‌شود.
پل معلق مشگین‌شهر ، کوه سبلان با ظرفیت کوهنوردی و وجود پیست اسکی آلوارس در ۱۲ کیلومتری سرعین و شهر چشمه های بهشتی از جاذبه‌های گردشگری ، ورزشی استان اردبیل است.
مجموعه تاریخی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی به عنوان نگین بناهای باستانی استان ، بقعه شیخ کلخوران متعلق به امین الدین جبرئیل پدر شیخ صفی الدین اسحق جد سلاطین صفوی واقع در روستای کلخوران ، خانه ارشادی ، حمام ملاهادی ، برج شاطر ، پل هفت چشمه ، مجموعه بازار تاریخی و مسجد جمعه از دیگر جاذبه های اردبیل هستند.
همچنین مقبره شیخ حیدر ، کاروانسرای قانلی بولاغ ، سنگ نبشته های ساسانی ، قلعه های دیو ، قهقهه و کهنه در مشگین شهر ، قیز قلعه و شاه تپه در گرمی ، حمام سنگی در کوثر ، قلعه بوینی یوغون در نیر ، هفت تپه در خلخال و بناهای باستانی بازمانده از دوره‌های مختلف در گوشه و کنار این خطه نمونه‌هایی از تاریخ و فرهنگ این دیار است.
دهکده صخره‌ای باستانی ویند کلخوران ، تپه‌های باستانی آناهیتا ، گورستان سنگی پیرازمیان ، کلیسای مریم مقدس ، کاروانسرای شاه عباسی ، شهر یئری ، شیروان دره سی ، عمارت آقازاده اردبیلی ، منطقه گردشگری کپز و ازناو ، منطقه حفاظت شده آق داغ ، ژئوپارک دربند مشکول ، گیلوان ، آبشارهای سردابه ، گورگور ، شورشورنه ، آق بلاغ (سیبیه خانی) ، دیز و نره گر و غارهای تاریخی لاهرود و هفت خانه از دیگر آثار قابل توجه هستند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا