اخبار

اجرای سامانه‌های آبیاری نوین در استان اردبیل ۷۵۰ درصد رشد کرد

اجرای سامانه‌های آبیاری نوین در استان اردبیل ۷۵۰ درصد رشد کردخلیل نیکشاد روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای جبران عقب‌ماندگی ۳۰ سال گذشته استان در خصوص اجرای سامانه‌های نوین آبیاری تحت فشار و کم‌فشار سالانه بطور میانگین سه هزار و ۴۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی مستعد این استان تحت پوشش این سامانه قرار می‌گیرد.
وی اظهارداشت: با اجرای طرح‌های جدید و در دست اجرای آبیاری تحت فشار امسال بیش از ۱۲ هزار هکتار زمین کشاورزی در این استان زیرپوشش آبیاری نوین قرار می‌گیرد.
نیکشاد با اشاره به اینکه  سه هزار و ۸۸۰ هکتار سامانه آبیاری نوین در مرحله قرارداد برای اجرا است، گفت: ۱۸ هزار و ۸۸۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان هم در دست مطالعه برای  پوشش سامانه است.
وی افزود: برای اجرای طرح‌های آبیاری نوین تحت فشار در سطح بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان اردبیل ۲ هزار و ۱۶ میلیارد ریال اعتبار از محل کمک‌های بلاعوض اعتباری در اختیار مجریان سامانه‌های تحت فشار قرار می‌گیرد.
وی با بیان اینکه در سال گذشته ۵۳۰ میلیارد ریال صرف اجرای سامانه‌های تحت فشار کشاورزی استان شد، تشریح کرد: در بهار امسال ۴۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض مالی برای اجرای طرح‌های آبیاری نوین تحت‌فشار و یا کم‌فشار در اختیار کشاورزان قرار گرفت.
او گفت: اعتبارات هزینه شده برای اجرای سامانه‌های تحت فشار استان اردبیل در پنج سال اخیر به اندازه ۳۰ سال گذشته این استان است.
وی با بیان اینکه اعتبارات بلاعوض مالی سازمان جهاد کشاورزی برای اجرای سامانه‌های تحت‌فشار در مناطق محروم استان نامحدود و شناور است، اظهارکرد: کمک‌های هزار و ۶۰۰ میلیارد ریالی در نظر گرفته شده برای اجرای این طرح‌ها در شهرستان‌های خلخال و کوثر تا سقف ۲۰۰ میلیارد ریال قابل افزایش بوده و برش شهرستانی برای اجرای این سامانه در هزار و ۵۰۰ هکتار در این ۲ شهرستان و سطح ۴۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی خلخال است.
استان اردبیل دارای ۲۲۵ هزار هکتار اراضی آبی ، ۵۱۵ هزار هکتار اراضی دیم و ۳۸ هزار هکتار اراضی باغی است که سالانه بیش ۴.۵ میلیون تن انواع محصولات زراعی ، باغی و دامی را تولید می‌کند. این استان در تولید بسیاری از ارقام از جمله رتبه اول تولید عدس ، رتبه اول تولید کلزا ، رتبه دوم تولید سیب‌زمینی ، رتبه سوم تولید عسل ، رتبه پنجم تولید چغندرقند ، رتبه هفتم تولید حبوبات و رتبه هفتم تولید گندم و جو را در کشور دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا