اخبار

آغاز برداشت ۶۳۰ هزار تن گندم در مزارع آذربایجان‌غربی

آغاز برداشت ۶۳۰ هزار تن گندم در مزارع آذربایجان‌غربیرسول جلیلی روز یکشنبه در جریان بازدید از برداشت مزارع گندم شهرستان ارومیه اظهار داشت: امسال ۳۸۰ هزار هکتار از مزارع آذربایجان‌غربی به کشت گندم اختصاص یافته که از این مقدر ۲۹۰ هزار هکتار به صورت دیم و ۹۰ هزار هکتار نیز به صورت آبی کشت شده‌است.
وی اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود در شرایط مطلوب در حدود ۵۱۴ هزار تن محصول گندم مازاد برمصرف گندم‌کاران از سوی مراکز خرید دولتی خریداری شود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی بیان کرد: مراکز خرید گندم استان از هفتم تیرماه جاری در راستای خرید این محصول استراتژیک راه اندازی شده که ۳۵ مرکز خرید گندم وابسته به تعاونی روستایی به عنوان مباشر خرید و ۲۹ مرکز نیز مربوط به شرکت غله به عنوان متولی خرید در آذربایجان‌غربی فعال بوده و فعالیت این مراکز تا پایان شهریور تداوم خواهد داشت و در صورت نیاز این مدت نیز تمدید می‌شود.
وی اضافه کرد: بیش از ۴۰ هزار تن انواع کود کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار گرفته و خط اعتباری ۸۰ میلیارد تومانی جهت تامین ماشین های مکانیزه اعم از کمباین به تعداد ۲۳ دستگاه و تراکتور به تعداد ۵۲۰ دستگاه وارد چرخه تولید گندم استان شده‌است.
جلیلی اظهار کرد: امسال با توجه به افزایش قیمت خرید تضمینی گندم در حدود ۲ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم پیش‌بینی می‌شود که ۵۱۴ هزار تن گندم به مراکز خرید دولتی استان توسط گندمکاران تحویل داده شود.
وی با بیان اینکه خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان بر اساس ثبت در سامانه خواهد بود، گفت: کشاورزان قبل از تحویل گندم باید با مراجعه به مراکز در سامانه اینترنتی ثبت‌نام کنند.
وی با اشاره به اینکه گندم آذربایجان‌غربی از کیفیت مطلوبی برخوردار است، ادامه داد: استقبال کشاورزان مناطق جنوبی و مرکزی آذربایجان‌غربی از کشت گندم بیشتر است و شهرستان‌های بوکان، پیرانشهر، مهاباد ، میاندوآب، ارومیه و نقده به ترتیب بیشترین سهم را در تولید گندم استان به خود اختصاص داده‌اند.
آذربایجان‌غربی دارای ۸۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که ۳۸۰ هزار هکتار آن به کشت گندم اختصاص دارد و بقیه باغات و مزارع سبزی و صیفی جات هستند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا